Zelensky: Bisedimet do jenë të vështira, në fillim Rusia të na kthej kufijtë

Zelensky: Bisedimet do jenë të vështira, në fillim Rusia të na kthej kufijtë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do t'i kthehet bisedimeve me Rusinë vetëm pasi Moska të ketë kthyer territoret e pushtuara pas 24 shkurtit, duke parashtruar në këtë mënyrë kushtet e tij për negociatat e paqes gjatë një interviste për gazetën japoneze "NHK".

"Ne duam të kthejmë territorin tonë në kufijtë e para 24 shkurtit. Vetëm atëherë do të jemi në gjendje të ulemi në tryezën e bisedimeve", tha Zelensky.

Ai tha gjithashtu se pa çlirimin e territoreve të  'pushtuara' nga trupat ruse në këto tre muaj armiqësie, bisedimet për armëpushim me Rusinë do të jenë të vështira. Udhëheqësi i Kievit përsëriti se Donbass dhe Krimea janë ukrainase, por pranoi se tani detyra kryesore është çlirimi i territoreve të pushtuara pas 24 shkurtit.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol! Zelensky: Na jepni armë të rënda për të ruajtur stabilitetin botëror


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

U-17/ Kombëtarja s'ia del të fitojë, kuqezinjtë e mbyllin grupin në vendin e parafundit (VIDEO)

U-17/ Kombëtarja s'ia del të fitojë, kuqezinjtë e mbyllin grupin në vendin e parafundit (VIDEO)