Zelensky: Nuk ka asnjë përçarje mes evropianëve, vendosni kufirin e çmimit të naftës ruse

Zelensky: Nuk ka asnjë përçarje mes evropianëve, vendosni kufirin e çmimit të naftës ruse

1668977478_rstfdfgdfgdfg.png

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky tha se nuk ka "asnjë përçarje" midis evropianëve kur bëhet fjalë për përballjen e sulmit të Rusisë ndaj vendit të tij, raportojnë mediat e huaja.

Në një fjalim virtual në konferencën "Idea e Evropës" në Lituani, Zelensky tha të premten: "Rusia mund të përdorë ende forma të ndryshme terrori. Ata ende kanë mjaft raketa, raketa dhe bomba për të vrarë njerëz çdo ditë dhe për të provokuar vështirësi të reja për Ukrainën dhe të gjithë Evropën. Por mund të themi se ata kurrë nuk do të kenë diçka për të cilën kanë një aksion kyç.”

Ai tha: “Nuk ka ndarje. Nuk ka përçarje mes evropianëve. Ne duhet ta ruajmë këtë, kështu që ky është misioni ynë numër një këtë vit”.

Udhëheqësi ukrainas dha diversifikimin e Evropës nga gazi rus si një shembull i qëndrimit të bashkuar të Evropës, duke thënë se Rusia "nuk mund të armatizojë më energjinë".

Ai tha se donte që bisedimet e anëtarësimit për ofertën e Ukrainës për t'u bërë pjesë e Bashkimit Evropian të zhvillohen me "të njëjtën shpejtësi si ne fituam kandidaturën tonë".

“Nuk është vetëm në Ukrainë që miliona njerëz nuk kanë ngrohje, dhe nuk kanë energji elektrike, për shkak të Rusisë. Po flasim për miliona evropianë që vuajtën nga terrori rus. Nuk është vetëm Ukraina që sulmohet nga Rusia, është Evropa dhe ne jemi të gjithë pjesë e së njëjtës shtëpi”, tha Zelensky.

Rreth 50% e kryeqytetit të Ukrainës Kiev është pa energji të premten në mëngjes pas sulmeve ruse në infrastrukturën kritike që çuan në ndërprerje të gjera të energjisë elektrike, sipas autoriteteve ukrainase.


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Rama u sjell të rinjve shembullin e Melonit: E nisi kur ishte e re dhe sot është kryeministre e Italisë, merreni politikën në duart tuaja dhe ndryshoni gjërat

Rama u sjell të rinjve shembullin e Melonit: E nisi kur ishte e re dhe sot është kryeministre e Italisë, merreni politikën në duart tuaja dhe ndryshoni gjërat