Zgjedhja e delegatëve në PS/ Bushati për Report Tv: Do të testojmë votimin elektronik

Pas takimit 'Ti Zgjedh' të Partisë Socialiste në kuadër të zgjedhjeve të delegatëve në PS, deputeti Ervin Bushati ka folur për Report Tv duke thënë se në këto zgjedhje do të kemi një risi ku do të provohen 4 mundësi votimi.

"Më 16 kemi zgjedhjet për kongresin e PS. Në Tiranë ka ecur mjaftë mirë procesi. Procesi do të jetë shumë demokratik, dhe si forca më e madhe në vend do të vendosim standarde. Per herë të parë do të projektojmë 4 votime. Qendra votimi klasik me fletë, e dyta votim elektronik testim se si do nxjerrë rezultatin, e treta votim online dhe katër votime me post për ata që jetojnë jashtë. Njësia nr8 do të bëhet me votim elektronik për ta testuar." ka deklaruar ndër të tjera Bushati.

Ndër të tjera Bushati ka folur edhe rreth ndarjes 50 me 50 për sa u përket strukturave drejtuese dhe barazisë gjinore në PS.

"Kushti Statutor. Ndërkohë në strukturat socialiste do të bëhet për ndarjen 50 me 50, burra gra. Në kryesi do të jetë një burrë një grua. Ndërkohë në forcat e par anë Evropë, do të jetë njësoj si në familje. " tha Bushati

"Në Tiranë kemi një bashkryesim të tillë, kemi kryer takime të shumta. Bashkë me Spiropaloin. Nuk është thjeshtë barazim por edhe punë më shumë. Ne jemi në vendin e pestë të renditur në botë nga përfaqësimi i grave në politikë. Më shumë se Gjysma përfaqësohet nga gratë. Në të gjithë këshillat bashkiakë. Mbi 30% në Kuvend" ka shtuar më pas ai.


Lajmi kryesor:

PS voton për delegatët më 16 Nëntor/ Bushati për Report Tv: Do kemi 4 forma zgjedhjesh, testojmë votimin elektronik


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?×

Lajmi i fundit

John

Shënohet rasti i parë me COVID, infektohet shitësi në Librazhd