Zgjedhja e kryetares së Gjykatës Kushtetuese, uron Yuri kim: ‘Gur më gur’ do ta bëjmë reformën në drejtësi të plotë

Zgjedhja e kryetares së Gjykatës Kushtetuese, uron Yuri kim: ‘Gur më gur’ do ta bëjmë reformën në drejtësi të plotë

Gjykata Kushtetuese

Ambasadorja e Shteteve të bashkuara të Amerikës Yuri Kim ka uruar Gjykatën Kushtetuese për zgjedhjen e drejtueses së re, Holta Zaçaj. Në një mesazh në rrjetet sociale Kim shkruan se SHBA do të vazhdojë ta mbështesë fuqishëm reformën në drejtësi.

“Urime Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjen e kryetarit të ri. Holta Zaçaj është kryetarja e parë që zgjidhet që kur Gjykata u plotësua totalisht me anëtarë të rinj. I urojmë suksese asaj dhe të gjithë gjyqtarëve duke forcuar integritetin dhe pavarësinë e Gjykatës.

Reforma në drejtësi nuk ka qenë e lehtë, e shpejtë apo e përsosur, por po ecën përpara. SHBA do të vazhdojë të mbështesë fuqishëm zbatimin e plotë të reformës në drejtësi në Shqipëri. Gur mbi gur...”, ka shkruan në një postim në Twitter.

Holta Zaçaj është zgjedhur dje kryetarja e re e Gjykatës Kushtetuese. Pas dështimit të 2 raundeve të para, pasi asnjë prej kandidateve nuk mundi që të marrë shumicën e votave, Zaçaj është zgjedhur në raundin e tretë me 5 vota. Në garë ishte edhe Fiona Papajorgji e cila mori 3 vota dhe Marjana Semini e cila mori 1 votë. Zaçaj ishte gjyqtarja e fundit që u emëruar duke plotësuar kështu me 9 anëtarët e nevojshme këtë Gjykatë, e ndërsa sot u shpall fituese në këtë garë të fortë mes 3 zonjave.

Zaçaj bëhet kështu kryetarja e parë e Gjykatës Kushtetuese të ‘reformuar’ pas implementimit të reformës në drejtësi. Ajo bëhet e para drejtuese e zgjedhur e Kushtetueses që pas largimit prej vettingut të gjyqtarit Bashkim Dedja, postin e të cilit e mbajti pa u zgjedhur Vitore Tusha.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Linda: 21/02/2023 20:06

    Mirenjohjen me te madhe per zonjen Yuri Kim per mbeshtetjen qe i ka dhene Shqiperis dhe urime Gjykates Kushtetuese per kryetaren e re!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri të Kosovës, KFOR heq një pjesë të telave me gjemba rreth komunës së Zveçanit

Tensionet në veri të Kosovës, KFOR heq një pjesë të telave me gjemba rreth komunës së Zveçanit