Situata politike 3 ditë para zgjedhjeve, Kim dhe Soreca shkojnë në KQZ

Ndërsa na ndajnë dhe 3 ditë nga zgjedhjet parlamentare, ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe ambasadori i BE Luigi Soreca kanë vijuar takimet intensive me institucionet që garantojnë lirinë e votës dhe mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

Ambasadorja Kim ka qenë fillimisht në SPAK ndërsa tani në KZQ. Aty ndodhet edhe ambasadori i BE Luigi Soreca. Më parë Kim shkruajti në tëitter se do të takohet edhe me shefin e SPAK, Arben Kraja, ku në qendër të diskutimeve do të jetë procesi zgjedhor i 25 prillit. SPAK është edhe organi kompetent për të hetuar krimet zgjedhore. Më 19 prill, ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim është takuar edhe me kreun e Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

Këto takime vijnë edhe pas ngjarjeve të ndodhura së fundmi në kuadër të fushatës elektorale.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe vaksinimi, a duhet të hiqet ora policore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Operacion anti-drogë në Durrës! 2 persona në pranga, tentuan t'i ikin policisë, efektivi qëllon në ajër për t'i neutralizuar! U gjendet 1 kg kokainë