Zgjedhjet në Gjermani, pjesëmarrje më e lartë se në 2017! Rradhë të gjata në Berlin

Qytetarët gjermanë prej orës 8 të mëngjesit të sotëm u janë drejtuar qëndrave të votimit për të përcaktuar legjislaturën e re parlamentare dhe për kancelarin e ri. Në bazë të vëzhgimeve të deritanishme, duket se pjesëmarrja e qytetarëve është pak më e lartë e votuesve në zgjedhje në krahasim me vitin 2017.

Në North Rhine-Westphalia pothuajse 45% e votuesve në tetë rrethe kanë votuar deri më tani, krahasuar me rreth 40% në 2017. Në Berlin, autoritetet raportuan 27.4% pjesëmarrje deri më tani, krahasuar me 27.2% në 2017.

Sipas transmetuesit publik ZDF, pjesëmarrja në dy qytetet më të mëdha në Bavari është dukshëm më i lartë se në vitin 2017.

Mediat lokale raportojnë një pjesëmarrje prej 36.56% në Saksoninë e Poshtme deri më tani, krahasuar me 32.08% në zgjedhjet e fundit.

Dhe në shtetin e Bremenit, 27.2% e votuesve me të drejtë vote kanë dhënë votën e tyre deri më tani, krahasuar me 27.1% në 2017.

Ndërkohë që në mediat vendase po qarkullojnë imazhe të radhëve të gjata të qytetarëve në radhë në qendrat e votimit, të cilët pavarësisht çdo gjejë kanë respektuar distancat për shkak të pandemisë.  Disa qendra votimi në Berlin janë prekur nga një përzierje e fletëve të votimit, duke shkaktuar vonesa dhe vota të pavlefshme.

 


Lajmi kryesor:

Mbyllet votimi në Gjermani, pjesëmarrje më e lartë se në 2017! CDU/CSU dhe SPD 'kokë më kokë'! Kandidati i partisë së Merkel: E dinim që gara do të ishte e ngushtë! Scholz: Le të presim


  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

U bllokuan për orë të tëra në dëborë, Mitsotakis kërkon nga kompania koncensionare të dëmshpërblejë me 2000 euro çdo makinë