Zgjedhjet në Gjermani, presidenti bën thirrje për të votuar! Në 2 rajone votohet sot edhe për zgjedhjet rajonale

Qendrat e votimit tashmë janë hapur në të gjithë Gjermaninë dhe votuesit kanë filluar tu drejtohen qendrave të votimit, për të përcaktuar atë që do të pasojë edhe kancelaren gjermane Angela Merkel.

Ndër të parët që e shfrytëzoi këtë të drejtë ishte Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeir i cili u bëri një apel të gjithë qytetarëve për të marrë pjesë në këtë proces demokratik.

Presidenti një ish-socialdemokrat i lartë, gjatë gjithë fushatës bëri thirrje për votë masive.  Përpara votimit, Steinmeier foli në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së të Premten, duke premtuar se Gjermania nuk do të ndryshojë çfarëdo që të jetë rezultati i zgjedhjeve dhe do të mbetet një partner i besueshëm ndërkombëtar.

Në vend përveç zgjedhjeve përr Bundestag po mbahen edhe dy zgjedhje rajonale, duke bërë që kështu votimi të ndikojë gjithashtu në përbërjen e dhomës së sipërme.

Përbërja e Bundesratit vendoset nga zgjedhjet rajonale në secilin shtet gjerman dhe ka dy prej tyre sot.

Njëri është në kryeqytetin, Berlin, ndërsa tjetri është në shtetin verilindor të Mecklenburg-Pomeranisë Perëndimore.  Votimi për Dhomën e Përfaqësuesve të Berlinit do të përcaktojë gjithashtu se kush do të pasojë Michael Müller si kryebashkiaku i ardhshëm i qytetit.

Votuesit në Berlin gjithashtu do të kenë të drejtë të thonë në një referendum mbi marrjen nën kontroll të korporatave të mëdha të banesave.


Lajmi kryesor:

Mbyllet votimi në Gjermani, pjesëmarrje më e lartë se në 2017! CDU/CSU dhe SPD 'kokë më kokë'! Kandidati i partisë së Merkel: E dinim që gara do të ishte e ngushtë! Scholz: Le të presim


  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Veliaj, mesazh Dukës: Askush s'mund të jetë i paprekshëm kur abuzon me fondet! Mund të jesh i famshëm si Platini dhe Blatter, por duhet të japësh llogari