Zgjedhjet parlamentare në Francë, 'Së bashku' e Macron drejt humbjes së shumicës absolute

Zgjedhjet parlamentare në Francë, 'Së bashku' e Macron drejt humbjes së shumicës absolute

Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron parashikohet të humbasë shumicën e tij të plotë në Asamblenë Kombëtare.

Koalicioni i tij i qendrës Ansambël është në rrugën për të fituar zgjedhjet parlamentare, sipas rezultateve të parashikuara, por ai do të humbasë dhjetëra vende dhe do të luftojë për të shtyrë reformat e tij.

Një aleancë e majtë-gjelbër parashikohet të vijë e dyta, por edhe partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen ka bërë përparim

Aleanca e tij ishte vendosur të fitonte shumicën e vendeve, por nuk arriti një shumicë të përgjithshme që do t'i jepte atij mandatin për të zbatuar premtimet e tij të fushatës, të cilat përfshijnë uljen e taksave, rritjen e moshës së pensionit të Francës nga 62 në 65 dhe rritjen e integrimit në Bashkimin Evropian.

Aleanca e Macron u kundërshtua nga një koalicion i njohur si Unioni i Ri Ekologjik dhe Social Popullor (NUPES) dhe i udhëhequr nga 70-vjeçari Jean-Luce Melenchon.

Njerëzit në të gjithë Francën shkuan në qendrat e votimit këtë të dielë për raundin përfundimtar të votave për të vendosur 577 anëtarët e asamblesë, e cila është dhoma e ulët e parlamentit dhe është çelësi për votimin e ligjeve.

Macronit  i duheshin të paktën 289 vende për një shumicë absolute.

Një projeksion tregoi se ai do të fitonte 224 vende. Një tjetër projeksion e vendosi totalin e tij në 210-250.

Rezultati do të thotë Macron tani mund të zhytet në një seri negociatash të stërzgjatura mbi politikën e brendshme në një kohë kur lufta në Ukrainë ka vënë në qendër të vëmendjes shqetësimet e huaja.

Koalicioni i tij mund të kërkojë një aleancë me konservatorët ose të drejtojë një qeveri të pakicës që do të duhet të negociojë ligjet rast pas rasti.

Në votimin e parë të javës së kaluar, opozita e krahut të majtë bëri një paraqitje çuditërisht të fortë, duke shkaktuar shqetësime te aleatët e Macron.


Lajmi kryesor:

Sot raundi i balotazhit/ Humbje e ndjeshme për Macron në zgjedhjet parlamentare


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane