Zjarri në fabrikën 'Deutsch Color', nisin hetimet për shkakun! Roja e sigurisë: Nisi brenda ambienteve! Pronari: Mosrespektimi i kontratave, dëmi më i madh (VIDEO)

DURRËS- Për orë të tëra, forcat zjarrfikëse, efektivët e policisë dhe grupe vullnetarësh, luftuan me flakët që pushtuan fabrikën e bojërave “Deutsch Color” në kilometrin e 19 të autostradës Tiranë-Durrës, në Maminas. Zjarri që ra rreth orës 20.00 të mbrëmjes së të shtunës, u arrit të shuhet plotësisht vetëm në orët e para të mëngjesit të së dielës, fatmirësisht pa asnjë person të lënduar. 

Rreziku ishte i madh, për shkak të frikës se produktet kimike të industrisë së ndërtimit, mund të nxisnin përhapjen masive të flakëve, duke rrezikuar banesat përreth por edhe më keq, shpërthimin e karburanteve pranë në zonë.

Pas më shumë se 4 orësh, flakët u neutralizuan dhe puna e ekipeve u përqendrua vetëm në një vatër të mbetur brenda fabrikës, në ambientet e magazinës, ku dyshohet se u shkaktua edhe vatra e parë.

Një grup ekspertesh me specialistë nga policia, zjarrfikës dhe të krimeve po kryejnë ekzaminimet në fabrikë, për të zbuluar se çfarë e shkaktoi zjarrin që sipas rojës së sigurisë, i pari që konstatoi flakët, zjarri nisi nga brenda, në godinën e magazinimit dhe te prodhimit te bojës. 

Paraprakisht hetuesit dyshojnë se ka pasur një shkëndije elektrike tek sektori i prodhimit të bojës, por nuk përjashtohet mundësia e ndonjë zjarrvënie te qëllimshme.

Policia ka marrë në pyetje dhe pronarin e fabrikës së bojërave “Deutsch Color", Luan Muça, i cili mësohet të ketë thënë se dëmi i shkaktuar është i rëndë, dhe ka theksuar se volumin më të madh të punës e kishte me klientë të mëdhenj jashtë vendit. Pikërisht mosrespektimi i kontratave me ta për shkak të zjarrit, është dëmi më i madh i shkaktuar – mësohet të jetë shprehur Luan Muça.

Në terren në orët e vona  për të parë situatën e zjarrit në fabrikën e bojërave “Deutsch Color” mbërriti dhe ministri i Brendshëm Taulant Balla shoqëruar dhe nga kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, i cili në komunikime të vazhdueshme gjatë transmetimit LIVE në Report Tv, garantoi se nuk rrezikohej në asnjë rast që flakët të përhapeshin pranë banesave. Në vendngjarje mbrëmjen e së shtunës ishte dhe vetë prokurorja e Durrësit që po ndjek hetimet, Flora Reka.

Për shkak të zjarrit masiv, kalimi në autostradën Durrës-Tiranë u mbyll përkohësisht dhe lëvizja u devijua në rrugët dytësore. Madje, në një resort pranë fabrikës policia u detyrua të ndërpresë dasmën dhe çifti italian e dasmorët të largoheshin pasi mund të rrezikoheshin nga flakët.

Luan Muça themeloi 'Deutsch Color Albania në vitin 2012, e cilësuar më e madhja në Ballkan. Ai është një nga industrialistët dhe CEO shqiptar i cili ka arritur të ndërtojë 5 fabrika në 3 kontinente: Europë, Afrikë dhe Azi. Prej 4 vitesh vepron dhe në SHBA, ku është kthyer në një nga distributorët më të mëdhenj për zonën e Nju York, Nju Jersey dhe Philadelphia. Kompanitë e tij eksportojnë në shume vende të botës duke faturuar miliona euro ne vit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:35
Zjarri në fabrikën e ‘Deutsch Color’, shefi i zjarrfikëses në Durrës: Grupi hetimor po punon për zbardhjen e shkakut të zjarrit

 

Marenglen Muçaj shefi i ndërhyrjes operacionale Drejtoria MNZ Durrës tregon për punën që u bë deri në shuarjen e plotë të zjarrit.

Ai thotë se për orë të tëra punuan zjarrfikësit e Durrësit,Vorës,Tiranës dhe Shijakut.

Shefi i operacionales tregon se gjatë gjithë kohës kanë pasur konsultën e inxhinierëve kimistë.

Ndërkohë ai konfirmon se grupi hetimor ka nisur nga puna për zbardhjen e shkakut të zjarrit.

Ora 11:27
Report Tv sjell pamjet brenda fabrikës 'Deutsch Color', e bërë shkrumb e hi! Pasojat e zjarrit masiv

 

Këto janë pamjet që vijnë një ditë pas zjarrit masiv që përfshiu fabrikën e bojërave 'Deutsch Color'. Siç shihet edhe nga pamjet, dëmi i shkaktuar është i madh, ndërsa një pjesë e mirë e fabrikës është shkrumbuar totalisht.

Ora 10:09
Zjarri në fabrikën e ‘Deutsch Color’, pronari në polici: Punoj me klientë të huaj, mosrespektimi i kontratave dëm i madh

1695542262_dcolorluanmuca.jpg

Një zjarr i madh ka përfshirë mbrëmjen e kaluar fabrikën e bojërave 'Deutsch Color' në Maminas. Ndërkohë, pronari i fabrikës Luan Muça ka deklaruar në polici, se volumin më të madh të punës e kishte me klientë të mëdhenj jashtë vendit dhe mosrespektimi i kontratave me ta për shkak të zjarrit është dëmi më i madh i shkaktuar.

 

Ora 10:03
Dalin pamjet, si u shkrumbua nga flakët fabrika e bojërave të ‘Deutsch Color’

 

Report Tv sjell pamjet një ditë pas zjarrit masiv që përfshiu fabrikën e bojërave të ‘Deutsch Color’ në autostradën Tiranë-Durrës. Zjarri ka qenë i përmasave të mëdha dhe është arritur të shuhet vetëm orët e para të mëngjesit, ndërsa dëmet janë të konsiderueshme.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 25/09/2023 00:10

  Pavaresisht shkakut,pavaresisht nese ka patur,apo jo sistem sigurie kunder zjarrit,demi eshte dem dhe asnje nuk e deshiron kete gje.Me vjen keq per punetoret e atyshem qe humben punen e te ardhurat! Shpresojme qe pronari te kete patur inshurence per ndertesen dhe biznesin.

  Përgjigju
 • Xoni: 24/09/2023 14:56

  Tani ndezjet e qellimshme te zjarreve kane filluar te spostohen nga pemet e pyjet tek fabrikat. Si ka mundesi gjithe ajo fabrike spaska sistem automatik alarmi kur bjen zjarr apo kur ka tym. I ndertojne pallatet e fabrikat me by..e.

  Përgjigju
  • XXX: 24/09/2023 22:43

   Zorraxhinjte shqiptare kursejne ne sistemet e sigurise dhe harxhojne kot me kot ne fasada. Te haje muti Muça tani.

 • shqip: 24/09/2023 13:24

  Sa keq gjith ai investim qe ne fund te fundit i ka dhene komunitetit. Se kuptoj se cfare masash parandaluese ka pasur kjo si fabrike .

  Përgjigju
 • Mira: 24/09/2023 12:50

  Gjynah por mire qe ka shpetuar Delta?

  Përgjigju
 • Toni: 24/09/2023 11:43

  Edhe pak ajer i helmuar per banoret e Tiranes. Me gjithe smogun e makinat e amortizuara, kjo djegie shkakton edhe me shumë ndotje. M

  Përgjigju
  • XXX: 24/09/2023 22:43

   Ik e cop karri, paske hallin e ndotjes ti bythqir.

 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet