Zjarri në ishullin e Sazanit, reagon ministri i Mbrojtjes: 61 efektivë të Forcës Detare dhe Tokësore po punojnë me zjarrfikësit e Vlorës për shuarjen e flakëve

Zjarri në ishullin e Sazanit, reagon ministri i Mbrojtjes: 61 efektivë të Forcës Detare dhe Tokësore po punojnë me zjarrfikësit e Vlorës për shuarjen e flakëve

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka reaguar pas zjarrit që ka përfshirë ishullin e Sazanit, mesditën e sotme. Peleshi shkruan se 61 efektivë të Forcës Detare dhe Tokësore po punojnë bashkë më zjarrfikësit e Vlorës që të shuajnë flakët.

‘Që prej mesditës, 61 efektivë, kryesisht të Forcës Detare dhe forcat e gatshme të Forcës Tokësore, së bashku me zjarrfikës të Vlorës, po punojnë për shuarjen e zjarrit të rënë në Ishullin e Sazanit. Përpjekjet maskimale vijojnë në kushte tepër të vështira ku terreni dhe bimësia vështirësojnë fikjen e zjarrit.’- njofton ministri i Mbrojtjes.


Lajmi kryesor:

VIDEO/ Zjarr në Ishullin e Sazanit, flakët rrezikojnë shpërthimin e municioneve luftarake! Dy helikopterët Cougar ende në servis, forcat e ushtrisë punojnë me mjete primitive për shuarjen e flakëve


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë