Zbardhet si ra zjarri masiv në tregun e Shkodrës, u shkaktua nga dy fëmijë që po luanin! 80 tregtarë në qiell të hapur

Zbardhet si ra zjarri masiv në tregun e Shkodrës, u shkaktua nga dy fëmijë që po luanin! 80 tregtarë në qiell të hapur

Pamje nga djjegia e tregut të rrobave të përdorura në Shkodër

Policia ka zbardhur shkakun e zjarrit masiv që përfshiu tregun e rrobave të përdorura ditën e djeshme (14 qershor 2024) në Shkodër, në lagjen Qafëhardhi.

Përmes një njoftimi zyrtar, blutë bëjnë se si rezultat i veprimeve hetimore të kryera, dyshohet se zjarri masiv është shkaktuar nga se dy të mitur 9-vjeçarë që kanë qenë duke luajtur në afërsi të tregut.

“Strukturat Hetimore të Drejtorisë Vendore dhe të Komisariatit të Policisë Shkodër nën drejtimin e Prokurorisë, kanë vijuar intensivisht hetimet për zbardhjen dhe dokumentimin ligjor të ngjarjes në tregun e rrobave të përdorura ku si pasojë e zjarrit të rënë u shkaktuan dëme të shumta materiale.

Si rezultat i veprimeve hetimore të kryera rezultoi se dy të mitur 9-vjeçarë që kanë qenë duke luajtur në afërsi të tregut, dyshohet se kanë shkaktuar zjarr në tregun e rrobave të përdorura”,-njofton policia.

Tregtarët kërkojnë ndihmën e shtetit për të rikthyer tregun dhe ti ndihmojë për të dalë nga kjo situatë.

“Kemi 22 vite që tregtojmë këtu”,- tha një tregtare.

“Na është djegur i gjithë malli që kishim aty, çdo gjë është shkrumbuar”,- tha një tjetër.  

“Shteti të na ndihmojë. Të gjitha taksat i kemi paguar, kemi hedhur miliona këtu. Shyqyr që kemi shpëtuar vet, por shteti të mendoj sepse e kemi bukën e gojës. Një ditë pa punë, një ditë pa bukë. Jemi nga shtresë e lodhur, e kemi me djers dhe me gjak. Vini dorën në zemër për këto familje që janë në hall sot. Jam e shokuar”,-deklaroi një tjetër.

Për shefin e repartit të zjarrfikësve Shkodër, Bashkim Ramaj, zjarri që që përshiu tregun e rrobave të përdorura në Shkodër, është si më i madhi në 20 vite.

Kryebashkiaku Benet Beci njoftoi se për shuarjen flakëve u mobilizuan 21 mjete zjarrfikëse, të repartit të Shkodrës, nga Malësia e Madhe, Lezha, Ulqini dhe Tivari.

Po ashtu, në terren zbarkuan 110 efektivë të forcave zjarrfikëse, 30 efektivë të Policisë Shkodër, 20 efektivë të repartit të FNSH, 3 autoambulanca me personel nga Spitali i Shkodrës, 110 punonjës të Bashkisë Shkodër dhe 30 efektivë të Repartit Ushtarak Vau Dejës.

K.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë