Zv.kryeministrja: Shkarkimet nga digat kanë pasur ndikim të vogël në përmbytje, shkak fryrja e lumenjve

Mbrëmjen e së martës u mblodh Komisioni i Posaçëm të Trajtimit të Plotave nën drejtimin e zv.kryeministres dhe ministres së Infrastrukturës, Belinda Balluku, e cila ka folur mbi situatën e përmbytjeve në vend dhe sigurinë e digave dhe të kaskadës në lumin Drin.

Ministrja tha se shkarkimet për ruajtjen e digave kanë pasur ndikim shumë të vogël në përmbytjen e Shkodrës dhe Lezhës, zonat më të prekura, ndërsa sipas saj shkaktari kryesor i përmbytjeve ka qenë fryrja e lumenjve Oraca, Kiri dhe Bunës që kanë sjellë edhe përmbytjen e zonave bujqësore.

“Në kushtet e situatës me reshje intensive të shiut, që kanë përfshirë vendin gjatë ditëve të fundit dhe veçanërisht rajonin e Shkodrës dhe Lezhës, ka sjellë tejmbushje të lumenjve anësor si Oraca, Kiri dhe fryrje të lumit Buna. Fenomen ky i njohur tashmë edhe nga ekspertët e banorët e zonës në situata me reshje të dendur shiu, çka sjellin dhe përmbytje të tokave bujqësore”, tha Balluku.

Balluku ka bërë edhe një krahasim me qeverisjen e Sali Berishës, duke thënë se në vitin 2010 shkarkimet e digave janë qenë 107% ndërsa tani kanë qenë në nivelin 40%. Sipas saj, në vitin 2010 sipërfaqja e tokës së përmbytur në Shkodër ka qenë 14 280 ha ndërsa sot janë 16 85 ha.

“Shkarkimet e ujit kanë qenë në nivelin 40% ndërsa në vitin 2010 shkarkimet ishin 107%. Një shkarkim kriminal, ndërsa sot shkarkimet kryhen në mënyrë të kontrolluar dhe janë shkarkuar vetëm 40% e prurjeve. Kjo është diferenca mes atyre dje dhe neve sot”, tha Balluku.

Balluku theksoi se ndërtimi i digave gjithashtu ka sjell mbrojtjen e popullatës nga prurjet e vrullshme të ujit nga lumenj dhe përrenjtë në zonat veriore të vendit, teksa solli në vëmendje krahasimin se në 2010 prurjet arritën në 3 200 m3 ku u shënuan dhe përmbytjet më masive në të gjithë rajonin e Shkodrës ndërsa sot prurjet janë 4 mijë m3 dhe shkarkimet qëndrojnë në raportet 107% me 40%. 7% më shumë prurje këtë vit dhe vetëm 40% shkarkime.

Reshjet e dendura të shirave në ditët e fundit shkaktuan probleme në disa qarqe të vendit, e kryesisht situata ishte me problematike në Shkodër dhe në Lezhë, ku mijëra hektarë tokë ishin nën ujë, ndërsa disa familja u evakuuan.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • [email protected]: 23/11/2022 08:28

    Aman mi Bela, e ku i pe lumenjz zi mi zemer, ti ishe duke psonis ne Greqi. Aman shig kap noj lek sot se kishe shpenzu shume atje.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kushtetuesja urdhër politikës që emigrantët të votojnë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Dramë për Argjentinën në minutën e 101, Holanda barazon me një skemë perfekte! Ndeshja shkon në shtesë

VIDEO/ Dramë për Argjentinën në minutën e 101, Holanda barazon me një skemë perfekte! Ndeshja shkon në shtesë