Zyrtare/ Befasi nga mesfushori i Real Madrid, Toni Kroos tërhiqet nga futbolli pas Europianit 2024

Zyrtare/ Befasi nga mesfushori i Real Madrid, Toni Kroos tërhiqet nga futbolli pas Europianit 2024

Toni Kroos dhe Luka Modric

Mesfushori i Real Madrid dhe Gjermanisë, Toni Kroos ka njoftuar se pas Euro 2024 do tërhiqet nga futbolli në moshën 34-vjeçare. Ai e bëri këtë në një episod special në podcastin e tij dhe foli për sfondin e vendimit të befasishëm.

Kjo do të thotë se finalja e Champions League me Real Madrid kundër Borussia Dortmund më 1 qershor do të jetë ndeshja e tij e fundit për një klub. Më pas ai do të marrë pjesë në Kampionatin Evropian me Gjermaninë nga 14 qershori.

“Kam menduar për një kohë të gjatë, por në ditët e fundit kam arritur në përfundimin se ky sezon është sezoni im i fundit me Realin. Dhe për mua opsioni i vetëm është të përfundoj karrierën time te Real Madrid. “Sezoni i kaluar në Real Madrid do të thotë gjithashtu se këtë verë mbaroi karriera ime te Reali, mbaroi me futbollin”, tha Kroos.

Kroos kishte dhënë dorëheqjen nga skuadra e Gjermanisë pas Kampionatit Evropian 2021 dhe eliminimit në 1/8 kundër Anglisë. Vetëm në pranverën e vitit 2024 ai pranoi rikthimin në kombëtare pas ftesës së trajnerit Julian Nagelsmann, pasi ai ishte i nevojshëm si stabilizues pas rezultateve të dobëta të ndeshjeve testuese.

34-vjeçari kishte vazhduar vazhdimisht kontratën e tij me Real Madridin për 10 vite. Këtë verë, 'Mbretërorët' me sa duket duan të ecin përpara me ndryshimin dhe t'i thonë lamtumirë Kroos dhe Luka Modric.

"17 korrik 2014, dita e prezantimit tim te Real Madrid, dita që ndryshoi jetën time. Jetën time si futbollist, por veçanërisht si person. Ishte fillimi i një kapitulli të ri në klubin më të madh në botë. Pas 10 vitesh, në fund të sezonit ky kapitull merr fund. Nuk do ta harroj kurrë kohën e suksesshme. Do të doja të falënderoja veçanërisht të gjithë ata që më pritën me zemër të hapur dhe më besuan. Por veçanërisht dua t'ju falënderoj, të dashur madrilenë, për dashurinë tuaj nga dita e parë deri në të fundit. Në të njëjtën kohë ky vendim do të thotë që karriera ime si futbollist aktiv do të përfundojë këtë verë pas Kampionatit Evropian. Jam i lumtur dhe krenar që në mendjen time gjeta kohën e duhur për vendimin tim dhe që mund ta zgjidhja vetë. Ambicia ime ishte gjithmonë të përfundoja karrierën time në kulmin e nivelit tim të performancës. Tani e tutje ka vetëm një mendim kryesor: për të 15-ën në Champions! HALA MADRID Y NADA MAS", thotë Kroos.

Në karrierën e tij me Bayer Leverkusen, Bayern Munich, Real Madrid dhe Gjermaninë ai ka fituar Kupën e Botës, pesë trofe të Champions League, gjashtë Botërore klubesh, tre Bundesliga, katër La Liga, pesë Uefa Super Cup, tre Kupa të Gjermanisë, një Kupë Mbreti, katër Kupa të Spanjës dhe një Superkupë të Gjermanisë; ky është kabineti i pasur i trofeve të Kroos.

Presidenti i Real Madrid, Florentino Perez tha se Real Madridi do të jetë gjithmonë shtëpia e Kroos. “Toni Kroos është një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e Real Madridit dhe se ky klub është dhe do të jetë gjithmonë shtëpia e tij."

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Franca mund të përballet me dhunë nga shkaku i zgjedhjeve, thotë ministri i Brendshëm

Franca mund të përballet me dhunë nga shkaku i zgjedhjeve, thotë ministri i Brendshëm