Zyrtarisht i anuluar koncesioni i Milot- Balldre, Balluku: Ka nisur puna për rrugën Orikum-Dukat (VIDEO)

Koncesioni i fituar nga kompania ANK për ndërtimin e rrugës Milot- Balldre është zyrtarisht i anuluar. Ministrja Balluku tha gjatë intervistës se kompania nuk arriti të plotësonte kushtet.

“Përsa i përket Milot-Balldrenit kemi pasur një pamundësi nga kompania për të plotësuar kushtet kontraktuale dhe si e tillë ministria nuk mund të konsiderojë vazhdimin e këtij koncesioni”, tha Balluku.

Gara nisi në vitin 2018, ku kompania në fjalë fitoi të drejtën për të ndërtuar rrugën prej 17.2 km të gjatë, me kosto 256 milionë euro. Ndërkohë sa i takon koncesionit tjetër Orikum-Dukat, ministrja thotë se puna ka nisur.

“Orikum-Dukat në informacionin tim zyrtar ka nisur puna kantieret janë ndërtuar, unë kam qenë shumë e zënë dhe nuk kam pasur mundësi për ti vizituar kantieret për inspektim për të parë se si ecën puna atje por do ndodh gjatë janarit. Është një kontratë e firmosur janë përmbushur të gjitha kushtet kontraktuale dhe puna ka nisur”, sqaron ajo. 


Lajmi kryesor:

Ministrja Balluku 'dhuratë' qytetarëve për Vitin e Ri: Autostrada Tiranë-Durrës pa pagesë, s'do jepet me koncesion! Punimet në sheshin 'Shqiponja', qarkullimi hapet në mars 2021


E.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Rama: Brenda 2022 nuk do të ekzistojë asnjë sportel, të gjitha shërbimet do jenë online