Duhani, helmi që vret e të varfëron në heshtje

10 Nëntor 2022, 19:50

Duhanpirja ka lindur me njeriun, njihet në gjuhën shkencore me emrin “tabako” dhe ka prejardhjen nga fiset maja, të njohura si të parat që janë marrë me këtë bimë.   Duhani gjatë djegies çliron 4 mijë lëndë kimike. Perdorimi i tij dëshmohet qysh ne kohet e lashta, teksa u bë i njohur në vitet 1 800 ku e pinin me nje “cubuk”, me pas filloi ta pinin me te dredhur dhe me pas te shitura ne paketa. 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha