Mark Gjoka, mes emocionesh kujton njerëzit e shtrenjtë që "shkruan" historinë e jetës së tij (20 janar 2023)

20 Janar, 19:15

“Secili prej nesh është një histori” Slogani që shoqëron rrugëtimin e “Esencë” i hap rrugën emocioneve të secilit që sjell me vete në program një histori. Këtë herë të tijën,e solli kompozitori dhe mjeshtri i madh Mark Gjoka. “Pasionin dhe dëshirën për muzikën ma kanë ushqyer prindërit e mi,lodrat e mia të para kanë qenë instrumentet muzikore” –rrëfen ai teksa kujton lidhjet e hershme me muzikën. Dhe nuk ishte aspak rastësi e gjitha,jeta e tij u lidh në mënyrë të pashmangshme me muzikën. Muzika është një talent i trashëguar edhe në breza të tjerë të familjes,sepse aty të gjithë këndojnë.Marku kujton në fillimet e tij edhe mbështetjen që ka pasur gjatë kohës së shkollës nga kompozitori Çesk Zadeja. Një nga kompozimet e tij bashkë me Gjok Becin, që i rezistoi kohërave dhe ka mbushur 40 vjet,është edhe e famshmja “Del Syzeza”. “Bashkëshortja ime është muza ime dhe një nga bekimet e mia në jetë”,shprehet ai kur kujton ditën e tij të martesës dhe vitet e kaluara me bashkëudhëtaren e jetës. Surpriza dhe emocione të bukura ishin video mesazhet e miqve të tij artistë Ana Hida dhe Shaban Krasniqi dhe një nipi i tij,Blesari. “Jam mirënjohës çdo ditë,që hedh sytë nga dritarja dhe jetoj edhe një ditë tjetër.”-thotë ai kur kujton gjithë rrugën e jetës dhe të profesionit.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha