Në kërkim për ndërtim të paligjshëm, biznesmeni nga Saranda kërkon heqjen e masës së sigurisë nga arratia, i refuzohet pas 7 seancash

9 Shkurt, 19:56

Pando Papuci, biznesmenit 67 vjeçar nga Saranda, i cili prej mëse një viti është person në kërkim, i është refuzuar kërkesa për liri.

Vendimi është marrë të enjten 23 mars nga Gjykata e Sarandës, e cila ka rrëzuar kërkesën nga arratia të Papuciut për revokimin e masës së sigurisë “Arrest në burg”, vendosur ndaj tij në më mungesë në 21 shkurt të një viti më parë. Ajo që bie në sy çuditshëm është fakti se kjo kërkesë e biznesmenit, është refuzuar pas plot 7 seancash, 4 në muajin shkurt dhe 3 në muajin mars.

Papuci u shpall në kërkim pas operacionit “Heshtja” të Prokurorisë dhe Policisë së Sarandës, ku ra në pranga ish Drejtoresha e IMT në Bashkinë Sarandë Romina Pulaj për shpërdorim detyre ndërkohë që Papuci u akuzua për ndërtim të paligjshëm të një pallati 7 katësh.