Petulla të pjekura me portokall nga zonja Albana

24 Mars, 12:21

Petulla me portokall

Përbërësit:

 • 700 gr miell
 • 1 kokërr vezë
 • 60 ml vaj
 • 90 ml lëng portokalli
 • 8 gr pluhur pjekës
 • 140 gr sheqer
 • Lëkurë portokalli
 • Pluhur kokosi
 • Reçel për servirje

Përgatitja:

Në një enë rrahim vezën me sheqerin. Shtojmë lëngun e portokallit, lëkurën e portokalit, vajin, pluhurin pjekës. I trazojmë mirë të gjithë përbërësit dhe më pas shtojmë gradualisht miellin duke e trazuar pa ndërprerje derisa të krijohet një masë qulli. Lyejmë disa tasa të vegjël me pak vaj dhe hedhim masën e brumit. Tasat i vendosim në një tavë ku kemi hedhur pak ujë. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius. Pasi petullat të piqen i largojmë nga forma duke i kthyer përmbys, i lyejmë me pak reçel portokalli dhe i spërkasim me pak pluhur kokosi.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha