Pulë e aromatizuar me patate dhe perime në furrë nga zonja Albana

23 Mars 2023, 12:16

Mish pule me patate dhe perime

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 5-6 patate
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 1 qepë
 • 1 karrotë
 • 1 kungull
 • 1 patëllxhan
 • 1 tufë majdanoz
 • 3-4 lgj vaj ulliri
 • Spec i kuq pluhur
 • Kripë, piper
 • Rigon, trumzë
 • Rozmarinë
 • Limon

Përgatitja:

Fillimisht marinojmë pulën mirë më vaj ulliri, kripë dhe erëza sipas dëshirës. Pulën e vendosim në frigorifer dhe e lemë për rreth 1 orë që të marinohet sa më mirë.

Ndërkohë presim të gjitha perimet në kubikë dhe i vendosim në një tavë ku i marinojme me kripë, piper, rigon, trumzë, rozmarinë. Shtojmë pak vaj ulliri dhe rreth 1 gotë ujë. Në qendër të tavës vendosim pulën dhe e lemë të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius.