Qofte me salcë nga zonja Albana

22 Mars 2023, 11:56

Qofte me salcë

Përbërësit:

 • 300 gr mish i grirë viçi
 • 200 gr salçiçe
 • 1 fetë bukë
 • 1/2 gotë qumësht
 • 1 vezë
 • 1 tufë majdanoz
 • Borzilok, rigon
 • Kripë, piper
 • Arrë moskat

Për salcën:

 • 200 gr salcë domate
 • 1 lgj salcë koncentrat
 • 1-2 lugë miell
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tas bashkojmë mishin e grirë me një fetë bukë të njomur në qumësht, një qepë të grirë imët, vezë, kripë, piper dhe erëza sipas dëshirës. E punojmë mirë brumin e qofteve, e lemë pak të pushojë dhe më pas realizojmë qofte rrumbullake të cilat i skuqim në vaj të nxehtë.

Largojmë qoftet nga tigani dhe në po atë yndyrë kaurdisim pak miell duke i dhënë ngjyrë të artë. Më pas shtojmë salcën e domates duke e përzier mirë. Gradualisht shtojmë ujë derisa të krijohet një salcë e plotë. Rregullojmë shijen me kripë, piper, erëza dhe vendosim qoftet e skuqura. I lëmë pak minuta në nxehtësinë e salcës dhe i servirim.