Receta e ditës - Makarona furre me kungull e bizele dhe supë me pulë e makarona/ Pjesa e dytë

17 Tetor 2019, 13:17

Supë me pulë dhe makarona

Përbërësit:

400 gr krahë pule

1 lugë gjelle gjalp

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 presh (pjesa e bardhë)

2 karrota

1 domate

1.2 litër lëng pule

1 filxhan makarona të vogla

Kripë, piper i zi

Majdanoz

Përgatitja:

Vendosim tenxheren në furrë për të valuar. Pastrojmë mishin e pulës dhe e shtojmë në tenxhere për të zier derisa mishit të shkëputet nga kocka. (Largojmë mishin dhe e largojmë nga kockat dhe lëkura.)

Ndërkohë në një tenxhere tjetër shkrijmë gjalpin dhe vajin dhe kavardisim preshin të prerë shumë hollë. Shtojmë karrotat në kubikë dhe domaten në rrathë, shtojmë lëngun e pulës duke e kulluar në sitë. Makaronat i vendosim të ziejnë duke mos e mbuluar tenxheren me kapak.

Copëtojmë mishin e pulës dhe e shtojmë në supë. Pasi kalojnë 10 minuta, shtojmë 2 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë dhe e servirim të ngrohtë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha