Tragjedia në Kosovë, Kryetari i Komunës për Report Tv: Autobusi ishte linjë e rregullt, transportonte çdo ditë nxënësit nga shkolla në Gjakovë drejt Deçanit

27 Nëntor 2021, 11:34

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj thotë për Report Tv se autobusi i cili u përfshi nga një sulm kallashnikovi mbrëmjen e djeshme ishte një linjë e rregullt që transportonte nxënësit e shkollës. Ramosaj thotë se çdo ditë nxënësit ktheheshin me këtë linjë nga shkolla në Gjakova drejt Deçanit.

"Rasti më makabër që ka ndodhur në Deçan, duke përjashtuar luftën e vitit '98-'99. Askush nuk mund të spekulojë, ajo ç’ka ka ndodh është rasti më makabër. Sido që të jenë rrethanat, dy nxënës nuk jetojnë sot, një i plagosur në gjendje jashtë rreziku dhe shoferi i vdekur.

Nuk jemi të sigurt deri më tani përpos që jam në dijeni dhe u përcjell përkushtim që po bëjnë organet  e ligjit për zbardhjen e rastit në tërësi. Njerëzit kur tronditen në raste të veçanta ju shkon mendja nga më e keqja . Familjet nuk e kanë të qartë ca ka ndodh, kanë qenë duke prit fëmijën me iu kthy nga shkolla, kur është marrë informacion të gjithë kanë qenë të tronditur. Deçani nga qytet më të sigurta në Kosovë, pasi ka pak banorë dhe të gjithë njihen. Ky është një rast i papërjetuar më parë. Gjendja  e tyre është mirë, janë të traumatizuar, i kanë marrë në pyetje i kanë dhënë deklaratat e para.

Është linjë e rregullt e autobusë, nxënësit sa mbarojnë mësimin në Gjakovë përdorin këtë autobus për tu kthyer në Deçan por edhe në fshatra të tjerë përreth", tha Ramosaj për 'Report Tv.

Kategori të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha