• ‘Në Librari’/ Edmond Budina sjell romanin: Nata e zjarrit të bardhë! Canosinaj kthehet me ‘Çmimi i atdheut’

  Një roman që sjell një rrëfim unik në formën e një metafore, ku personazhet e madje dhe objektet, sillen midis ëndrrës dhe zhgjëndrrës e kontrasteve të thella simbolike. Në “Natën e zjarrit të bardhë” me autor artistin Edmond Budina, ngjarjet zhvillohen brenda një nate, në tri pjesë që reflektojnë makth, jerm dhe përjetime. Dhe ato të një teatri që flet, e dëshmon në vet të parë rrënimin e tij

 • 'Në Librari'/ Malaj sjell në shqip ‘Skënderbeun’ e Julius Piskos! ‘4 Stinë Përrallore’, familja Qafoku me botim special

  Rubrika “Në Librari” vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj.

  Titulli: “Skënderbeu” Autor: Julius Pisko Botim i Akademisë së Studimeve Albanologjike

  Në 162 faqe të ndarë në 18 kapituj, studiuesi Edomond Malaj sjell në shqip librin “Skënderbeu” të Julius Piskos, të parit historian gjermanofonë, që sipas Fan Nolit, ka shkruar një biografi të detajuar për Skënderbeun. Malaj si përgatitës i kësaj monografie e konsideron nga botimet më të rëndësishme të shekullit të XIX, të shkruara për Skënderbeun.

  Titulli: “Loja e Geraldit” Autor: Stephen King Shtëpia botuese: “Albas” Çmimi: 1600 lekë

  Autor i mbi 50 librave bestseller, “Loja e Geraldit” si një nga veprat më sfiduese të Stephen King vjen në shqip. Një novel e suksesshme e ekranizuar 6 vite më parë, ku autori hulumton në psikën femërore teksa e vendos personazhin e tij në situata tmerrësisht ekstreme. Ajo që duhet të ishte një fundjavë në çift, larg zhurmës së qytetit, kthehet në mankthin më të madh të Xhesit.

  Titulli: “4 stinë përrallore” Autore: Ardita Bufaj & Klodian Qafoku Shtëpia botuese: “Mediaprint” Çmimi: 1500 lekë E frymëzuar nga vogëlushët por edhe personazhe të njohur të artit, pianistja Ardita Bufaj dhe bashkëshorti kompozitor Klodian Qafoku sjellin librin për fëmijë “4 stinët përrallore” të ilustruar nga vajza e tyre Liza. 12 përrallëzat shoqërohen me miniatura në piano nga dy parte, që vogëlushët, mund të luajnë me mësuesit e tyre dhe do të vijnë edhe në versionin audioobook përmes zërit të Aktores Elona Hyseni.

 • 'Në Librari'/ Kryevepra e nobelistit Pirandelo vjen e plotë në shqip! ‘Psikologji shqiptare’, problemet e shoqërisë në një botim! Libri 'vjershok' i Çupit

  Rubrika 'Në Librari' vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj. 

 • 'Në Librari'! Libri për Esat Pashën, pse Ismail Qemali e shihte si rival! 'Viza amerikane' e ish-gazetarit të radios! 'Misionet aleate', bashkëpunimi i britanikëve me komunistët

  Titulli: “Kush ishte Esat Pashë Toptani”

  Autor: Xhemal Kusi

   

  Shtëpia botuese: “Emal”

  Çmimi: 1000 lekë

  Botimi “Kush ishte Esat Pashë Toptani” i shkruar në vitet ’60 nga intelektuali tiranas, nipi i Zyber Hallullit,  Xhemal Kusi, vjen i përgatitur nga studiuesi Hasan Bello, dhe shënon botimin e librin të plotë të shkruar në ato vite për këtë figurë politike.

  "Xhemal Kusi ka qenë edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës për një periudhë kohe dhe duke pasur parasysh se është rritur në shtëpinë e Zyber Hallullit ka njohur një sërë personalitetesh, kanë qenë burim i dorës së parë për të shkruar këtë libër. Libri fillon që me pjesëmarrjen e Esat Pashë Toptanit në Luftën turko-greke  në vitin 1897 dhe rolin që shqiptarët kanë luajtur në këtë periudhë. Pra Esat Pashë Toptani është një figurë politike që ka marrë pjesë në tri luftra, dhe nuk është se i ka marë gradat gjeneral kot. Ai mori pjesë në luftën turko-greke, në vitin 1897; Në Luftën e Shkodrës në vitet 1912-1913 dhe në Luftën e Parë Botërore në vitin 1915-1918. Më i rëndësishëm është analizimi i kësaj figure në aspektin politik, edhe për kontraditat që ka pasur me Ismail Qemalin. Kryesisht janë kontradita objektive më tepër sesa ambicie politike mes këtyre dy figurave. Kanë në thelb tre arsye kryesore:  çështjen e kryeqytetit; Dhënien me koncension së Bankës Kombëtare, dhe dhënien po me koncension të minierës së Selenicës. Janë tre shkaqet kryesore që krijuan përçajre mes dy grupimeve politike, njëri i drejtuar nga Ismail Qemali dhe tjetri nga Esat Pashë toptani, kjo shpërndan më tej dhe atë hijen që është hedhur për vite me radhë rreth kësaj figure gjatë periudhës komuniste. Duke e veshur 'çarjen' e këtyre personaliteteve  vetëm për ambicie politike. Ismail Qemali e shifte si rival me peshë Esat Pashë Toptanin sepse ka një dallim të madh mes tyre... nëse Ismail Qemali kishte një përgatitje të madhe teorike. Esat Pashë Toptani ishte një politikan i terrenit", shprehet studiuesi Hasan Bello, që përgatiti për botim librin.

  Titulli: “Viza Amerikane”

  Autor: Shefqet Meko

  Shtëpia botuese: “M & B”

  Çmimi: 1000 lekë

  Ish-gazetari i Radio-Tiranës, Shefqet Meko, sjell për lexuesit librin “Viza amerikane”. Prej ’99-ës në Amerikë, autori, njohës i mirë i të dy realiteteve përshkruan në novelën e tij ëndrrën amerikane të shumë shqiptarëve.

  "Novela në fjalë ka një ngacmim të brendshëm duke përjetuar Amerikën me turbulencat e shoqërisë shqiptare dhe memorien e autorit që moshën më të bukur ja ka dhënë një kohe tjetër , moshën më energjike prapë një tranzicioni të mundishëm dhe një moshë të dytë dhe prapë të mundimshme ja ka dhënë Amerikës e cila të shtrydh dhe nuk të fal...

  "Është historia e një njeriu, që nuk besoj se është i vetëm, por që në mënuyrë figurative përfaqëson një ëndërr të vjedhur, një ëndërr mashtruese shqiptare, sepse të gjithë pas kohës që përmbysëm erdhëm me një dëshirë të madhe për të qenë më të mirë, për të qenë më të begatë , më të drejtë me njëri tjetrin në shoqëri dhe me vetë politikën. Për fat të keq në mënyrë të dhimbshme shikojmë se ëndrrat tona janë grabitur, ëndrrat tona nuk përfaqësohen ashtu siç i kishim. Dhe heroi im kryesor është pikërisht shembulli i njeriut që e do vendin, e do familjen , e do biznesin dhe lirinë që ka fituar por gjen pamundësinë për ta konkretizuar.  Artan Pojani heroi i novelës sime është një njeri që e do më shumë se unë që kam ikur Shqipërinë. Madje ai vendos që pasi përpiqet të fitojë disa herë vizën amerikane e shikon lumturinë e vet te Shqipëria dhe përpiqet duke punuar, duke investuar... Krijon një pasuri, një mirëqënie me dëshirën për ta vizituar Amerikën si turist, po edhe kjo i mohohet. Këtu fillon drama e vërtetë..." tregon autori Shefqet Meko.

  Titulli: “Misionet aleate në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore, 1943-1944)”

  Autorë: Lorenc Agalliu & Endrit Musaj

  Botim i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave

  Çmimi: 800 lekë

  “Misionet aleate në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore (1943-1944)” dhe raporti tyre me forcat politike dhe ushtarake në Shqipëri vijnë në një botim me përmbledhje dokumentesh që publikohen për herë të parë, nga studiuesit Lorenc Agalliu dhe Endrit Musaj.

  “Në tërësinë e tyre dokumentet janë pothuajse të gjitha dokumente që bëhen për herë të parë publike për opinionin dhe mbase për studiuesit , për historinë, marrëdhëniet ndërkombëtare apo edhe për fusha të caktuara që kanë interes për këtë dokumente. Aleatët, kryesisht anglezët, sepse misionet aleate në Shqipëri drejtoheshin nga Anglezët dhe diviza e tyre, teoria e tyre ishte që do të mbështesnin çdo forcë politike dhe ushtarake në Shqipëri e cila bashkëpunonte dhe do të ishte kundër pushtuesve , pra kundër italianëve dhe gjermanëve Mirëpo forca ushtarake dhe politike në Shqipëri më e organizuar rezultoi të ishte Lëvizja Nacional Çlirimtare e udhëhequr nga komunistët dhe terreni që gjetën, aleatët në Shqipëri, ishte bashkëpunimi që u ofrua pavarësisht nga të gjitha palët, por më të aftë për të tërhequr këtë bashkëpunim dhe për të përfituar nga ndihma e Aleatëve ishin pikërisht komunistët.  Si udhëheqës politikë dhe ushtarakë kryesorë të Lëvizjes Nacionalçlirimtare ishin Enver Hoxha dhe gjeneral Spiro Moisiu. Dhe pothuajse një pjesë e mirë e korrispodencës bëheshin me këto dy krerë. Ka dhe dokumente me komunikime me personazhe të tjerë si Sali Butka etj. Pavarësisht se ishin partizanët ata që luftuan, pa ndihmën e britanikëve, rezultati i Luftës ndoshta s'do të ishte i njëjtë", shprehet studiuesi Lorenc Agalliu.

 • Dash Sula në Report Tv: Alibeaj thikë pas shpine demokratëve, s’duhej të dilnim me kandidatë për kryetarë bashkie

  Ndonëse Partia Demokratike tashmë ka nxjerrë kandidatë për kryetarë bashkie për zgjedhjet vendore, deputeti demokrat Dash Sula vijon të thotë se ishte një gabim dhe se nuk duhej të kishin dalë e kandidatë.

 • ‘Në librari’ vjen me tri tituj të rinj! Nga libri për të drejtat e të rinjve tek ‘I pushtuari dhe nata’ e ‘Misteri O.S’

  Rubrika “Në Librari” përgatitur nga gazetarja Anila Dedaj vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj.

 • ‘Në Librari’/ Nga botimi me tregime ‘Mjellmat në Shën Ajves’ i maltezit Casha tek autobiografia e nobelistes Ernaux e misteri i ‘Shtëpisë me 36 çelësa’ për fëmijët

  Rubrika “Në Librari” përgatitur nga gazetarja Anila Dedaj vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj.

 • ‘Në Librari’ vjen me tri tituj të rinj! Nga monografia për Çesk Zadenë në librin me 136 dokumente për Kongresin e Beratit! Në shqip libri i dytë i Kai Pannen

  Rubrika “Në Librari” përgatitur nga gazetarja Anila Dedaj vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj. 

 • ‘Në Librari’ vjen me tri tituj të rinj! Studiuesi Rugova, një botim unik për Tipografinë Shqiptare

  Rubrika “Në Librari” vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj.

 • Rubrika ‘Në Librari” me tri tituj të rinj! Në shqip historia e Luize Valente-s, ‘Sonatë në Aushvic’! Alban Tufa rrëfen romanin e tij ‘Nishanet në formë L-je’

  Rubrika “Në Librari” vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj. Titulli: “Sonatë në Aushvic” Autore: Luize Valente Shtëpia Botuese: “Ombra GVG” Çmimi: 1300 lekë Amalia, vajza portugeze e një babai gjerman, vendos të shuajë kërshërinë për të kaluarën naziste të familjes e niset në kërkim të gjyshit, që në ’44-ën kishte kompozuar një sonatë për vajzën hebreje të lindur në kazermat e Aushvic. Romani i shkrimtares dhe gazetares Luize Valentes “Sonatë në Aushvic”, vjen në shqip nga Ermira Danaj. “Libri ‘Sonat në Aushvic’ vjen nga një shkrimtarja dhe gazetarja portugeze Luize Valente, shqipëruar nga Ermira Danaj. Është një nga historitë tronditëse që lidhen me Luftën e II-të Botërore, por jo vetëm me të, por dhe me kuriozitetin që kanë sot të rinjtë për atë periudhë. Libri ka të koordinuar dy rrafshe kohorë. I pari, rrafshi historik ku ndodh ngjarja, ku është shkruar një sonat në Aushvicin ku njerëzit vriteshin dhe ku u bë masakra më e madhe botërore në tetorin e 1944-ës. Në Aushvic lind një fëmijë, dhe një oficer gjerman kompozon një sonatë për Arian, vajzën e vogël hebreje që lindi në ato momente të vështira kur gjithë kampi po shfarosej. Është një libër tronditës për ngjarjet që ai sjell, por gjithashtu një libër që u sjell në vëmendje të rinjve historitë që kanë të bëjnë me familjet e tyre. Amalja largohet nga Evropa deri në Brazilin e largët se atje do gjejë çiftin hebre që ka shpëtuar këtë vajzë me ndihmën e gjyshit të saj. Me shpresën e madhe që do të gjejë dhe gjyshin. Është një nga librat që tregon se si përmes artit njeriu dhe në ditët më të vështira njeriu shpreson dhe jeton. Tingujt e sonatës na sjellin të gjalla emocionet e atyre ditëve, por menjëherë na bëjnë të vetëdijshëm që të jemi koherente me çfarë ndodh dhe me të shkuarën tonë. Historitë njerëzore bëhen të fuqishme përherë dhe sjellin romane të mrekullueshme. Luize Valente po përkthehet në shumë gjuhë të botës. Ky libër do jetë dhe i ekranizuar. Valente, duke qene gazetare ka ditur të bëjë dhe një skenar të bukur për një film që besoj do ta shijojnë shumë shikues në të gjithë botën”, shprehet botuesja Vasilika Tafa. Titulli: “Nishanet në formë L-je” Autor: Alban Tufa Shtëpia Botuese: “Toena” Çmimi: 800 lekë Alban Tufa tërheq vëmendjen e lexuesit me romanin e tij të parë. “Nishanet në formë L-je”, është një sprovë psikologjike e letrare, ku autori zbërthen me mprehtësi fasadën e një familje, ku çdo gjë duket se është siç duhet të jetë. Historia ngjet në periferi, aty ku komunikimi prind-fëmijë, shpesh nuk shkon në thellësi të të vërtetave personale e jetësore. Në rrethana të tilla është Tufa që vendos personazhet e tij, përballë fakteve tronditëse, siç është edhe tradhëtia, ku vëzhgon mandej më tej përjetimet e tyre. “Është një kombinim i dy ideve. Ideja e parë është një këngë që e këndonte im atë, një fare rapsodije nëse mund ta quaj kështu, mes një motre dhe një vëllai, të cilët njihen si të tille pas shumë vitesh, pasi mbyllen një një dhome martesore. Pra, martohet motra me vëllanë dhe përmes një nishani ata njohin njëri-tjetrin. Pra parandalojnë një incest. Ndërsa elementi i dytë është një histori reale. Dikush kishte njohur një vajzë që e kishte kushërirë të tretë, si pasojë e mos komunikimit me prindërit. Nisur nga kjo unë mendova që të shkruaj një roman. Kjo është fara. Pjesa tjetër është produkte krijimtarie, fantazie, zhvillimi etj. Romani ka disa lloje tradhtish, tradhtia në disa rrafshe, por tradhtia më e madhe është ajo e prindit karshi fëmijëve, që duke tradhtuar njëri-tjetrin ne mënyre të pashmangshme tradhtojnë dhe fëmijët e tyre. Kjo ndodh në periferi zakonisht, por jo vetëm, ku fëmijët përpiqen që të edukohen me fjalë dhe jo me shembuj apo në praktikë. Përgjatë gjithë romanit ka një sfond fshati, ngjarjet zhvillohen një një fshat, një fshat sa imagjinar dhe aq real, një një zonë kulturasht të Dibrës. Është zgjedhur në mënyrë të qëllimtë në një fshat me emrin Shterpë, për të dhënë idenë që nuk prodhon asnjë gjë përveç këtyre historive. Kjo atmosferë mbizotëron dhe tërë kohës përpiqet të tregojë se çfarë ndodh në ato familje ku nuk komunikohet dhe s'kanë vëmendje për njëri-tjetrin. Çfarë mund t’i ndodhë një fëmije që ka idealizuar disa njerëz si më të mirët në botë, prindërit e tij në fakt, që nuk janë ashtu siç duken, apo siç u kanë thënë të tjerët se janë. Çfarë ndodh me këtë njeri? Çfarë do të bëhet me jetën e tij?! Për këtë duhet lexuar romani”, shprehet Tufa. Titulli: “Manifesti i heroit të përditshmërisë” Autor: Robin Sharma Shtëpia Botuese: “Albas” Çmimi: 1200 lekë Është bërë udhërrëfyes për shumë njerëz të njohur, shumë nga ndjeksit e leksioneve dhe lexuesit e librave të tij, kanë arritur të përmbushin pikësynimet e tyre. Robin Sharma vjen në shqip nga Albana Kozeli, përmes botimit të pestë “Manifesti i heroit të përditshmërisë”. “Robin Sharma është konsideruar si një nga njerëzit më me ndikim në të gjithë botën për shkak të leksioneve motivuese dhe serisë ss librave motivues, që janë përkthyer në 92 gjuhë të botës, duke u bërë një ndër njerëzit më me ndikim për shumë kompani, universitete dhe lider botëror. Shtëpia botuese ‘Albas’ duke parë interesin që kishin lexuesit për këtë autor ka sjell pas "Murgut që shiti Ferrarin", "Kush do të qajë kur të vdesësh?", "Klubi 5 e mëngjesit" dhe "Shenjtori, sërfisti dhe sipërmarrësja”, ka sjellë "Manifesti i heroit të perditshmerisë". Ky libër përmban disa leksione për lexuesit se si të arrijnë drejt një jete më të mire, dhe drejt përmbushjes shpirtërore dhe intelektuale. Sharma, të gjitha përvojat që ka kaluar gjatë 20 viteve që ai është mentor, duke mbajtur fjalime në vende të ndryshme të botës, i ka shpalosur në këtë libër për ta bërë lexuesin të shkojnë drejt talenteve të tyre të fshehura, per të ndezur një zjarr brenda vetes, dhe për të pasur jetën që çdokush do të donte të kishte”, shprehet Sevi Lami, redaktore e librit.

 • Vjosa Park Kombëtar, aktivisti për Report Tv: Lajmi i mirë, do ndikojë në vendimin e gjykatës për HEC-et

  Vjosa ka zyrtarisht statusin Park Kombëtar. Aktivisti Dorian Mantlija thotë për Report Tv se statusi Park Kombëtar do të ndihmojë në ekonominë e zonës, pasi sipas tij ka një potencial të madh për turizmin. Mantlija thotë se ky status do të ndikojë edhe në vendimmarrjen e Gjykatave sa i takon ndërtimit të HEC-eve.

 • ‘Në Librari’/ ‘Fem Fest', 3 drama shqip nga gruaja për gruan! Nasi sjell Moriarty me ‘Sekrete të ruajtura mirë’! 7 përralla për vogëlushët nga Edi Gogu

  Rubrika “Në Librari” vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj. 

 • Rubrika “Në Librari” me tri tituj të rinj! ‘Antologjia e kompozitorëve kosovarë’ në 20 vite! Papagjoni: Moikom Zeqo, zodiak jete, letërsie, atdhetarie

  Rubrika “Në Librari” vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj.

 • Rubrika 'Në Librari' me 3 tituj të rinj! Strakosha: Përballja e 2 kohëve te 'Ngjyrat e viteve'

  Rubrika “Në Librari” vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj.

 • Rubrika ‘Në Librari’ vjen me tri tituj të rinj! Papagjoni sjell historinë tronditëse të një gruaje shqiptare, Janina me një 'enciklopedi' letrare

  Rubrika “Në Librari” vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj.

 • Rubrika ‘Në Librari’ vjen me tri tituj të rinj! Nga ‘Mbreti Zog dhe Fan Noli në dosjet e sigurimit të Shtetit’ te ‘Tullumbacja e bardhë’ për fëmijët

  Qendra e Studimeve “Pjetër Budi”

  Çmimi: 1200 lekë

  Studiuesi Behar Gjoka,  përmes leximit e hulumtimit të thellë, bën një vlerësim të  letërsisë së sotme shqipe, e ndalet tek shkrimtarja Flutura Açka, duke i dedikuar krijimtarisë së saj një botim. “Shenja Açka”, merr në analizë poezitë e romanet më të arrirë të shkrimtares, duke nisur nga “Tri vjeshta larg” të fillim viteve ’90, deri tek më tek ‘Tulipanë të vonuar’, e me një hapësirë të veçantë për “Birin’, ku  siç thotë Gjoka, shkrimtarja ka fituar, duke ruajtur rrafshin estetik të letrares, pavarësisht rrafshit të dhimbjes së nënës. Në 90 faqe, më tej, pasi ka analizuar letërsinë e kohëve të sotme, përzgjedh ‘ajkën’ e autorëve si Lleshanaku, Dokle apo Blushi, dhe ua sugjeron atë lexuesve, që botimet e tyre të lexohen në kohë, e të mos mbetemi vetëm tek botimet e së kaluarës.

  “Mbreti Zog dhe Fan Noli në dosjet e Sigurimit të Shtetit”

  Autor: Hasan Bello

  Akademia e Studimeve Albanologjike

  Çmimi: 1000 lekë

  Dy protagonistë historikë dhe tri dosje të ish Sigurimit, historiani Hasan Bello sjell “Mbretin Zog dhe Fan Nolin” në përgjimet e spiunimet e agjentëve të regjimit komunist.  I konsideruar si armiku numër një i atij sistemi, edhe i vetë  Enver Hoxhës, studiuesi analizon se si ata mblodhën informacione duke e ndjekur hap pas hapi, lidhur me veprimtarinë e tij në emigracionin politik, përpjekjet kundër diktaturës në vend dhe Jugosllavisë në Kosovë. Deri në vdekje, ish-Sigurimi përgjoi edhe Fan Nolin, i cili ndonëse fillimisht ruajti raporte diplomatike me regjimin për shkak të pretendimeve të Greqisë ndaj territoreve të jugut, qëndrimi i tij real ishte kundër regjimit, për shkak të represionit të ushtruar ndaj popullit dhe mosnjohjes së marrëveshjeve me SHBA-në të nënshkruara nga mbreti Zog.

  “Tullumbacja e bardhë”

  Autor: Rovena Rrozhani

  Shtëpia Botuese: “Mediaprint”

  Çmimi: 600 lekë

  “Tullumbacja e bardhë” rrëmbehet nga era e Lili, vogëlushja protagoniste e rrëfenjës së Rovena Rrozhanit, ndërmerr një udhëtim në kërkim të saj. Një sërë ngjarjesh, që shoqërohen me humor, motivin e lojës por edhe aventura që ajo i përballon me mençuri. Një libër i frymëzuar nga folklori e një përrallë e vjetër për të rritur, të cilin ajo e sjell me një tjetër qasje, e elementë shtesë bashkëkohorë, që të harmonizuara me ilustrimet e Endri Beqos, mbajnë vëmendjen e fëmijëve të mbërthyer pas leximit.

 • Rubrika ‘Në librari’/ Erina Çoku vjen me triologjinë 'Frymë! Polovina libër për 'Arbëreshët'! Bedri Bedja sjell ribotimin 'Kalamajtë e pallatit tim 1&2'

  Rubrika “Në Librari” përgatitur nga gazetarja Anila Dedaj vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj. 

 • Rubrika 'Në librari' me 3 tituj të ri! Çunga sjell në shqip irlandezin Frank O’Connor, Laperi 'zbërthen' Kolë Idromenon në një studim unik

  Rubrika “Në Librari” përgatitur nga gazetarja Anila Dedaj vjen këtë fundjavë me tri tituj të rinj

 • Rubrika 'Në Librari' me katër tituj të ri! Nga ‘Provinca’, ‘Koha në mes’ te ‘Monumentet’ dhe Revista arkeologjike

  Rubrika “Në Librari” përgatitur nga gazetarja Anila Dedaj vjen këtë fundjavë me katër tituj të rinj.

 • Tensionet në veriun e Kosovës, Escobar dhe Chollet zbarkojnë në Kosovë

  Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të takojnë sot në Prishtinë udhëheqësit e Republikës së Kosovës. Takimet me zyrtarë të lartë të Qeverisë pritet t’i zhvillojnë në orët e vona të pasdites, ndërsa me udhëheqësit e opozitës do të takohen paraditen e së martës. Vizita e tyre vjen në kohën kur situata në veri të Kosovës - zonë e banuar me shumicë serbe - është e tensionuar.

  •  
 • Rubrika 'Në librari' me katër tituj të ri! Nga kryevepra e Musil tek 'Lidershipi' i Ismail Qemalit, monografia për Anagnostin e romani Ermal Metës

  Rubrika “Në Librari” përgatitur nga gazetarja Anila Dedaj vjen këtë fundjavë me katër tituj të rinj.

 • Biznes familjar me ‘shtëpi bari’ në Kashar, 4 të arrestuar, në pranga edhe dy faturistë të OSHEE-së

  Policia e Tiranës ka reaguar për zbulimin ‘shtëpisë së barit’ në Kasha, Policia njofton se ka arrestuar Xhevrije Sulaj, Shqipe Sulaj, Luan Sulaj, Ylli Sulaj, me lidhje familjare ndërmjete tyre për veprën penale kultivim të lëndëve narkotike si dhe dy punonjës të OSHEE-së Lutfi Bashën dhe Rifat Kuçin. Po ashtu u proceduan penalisht kryeplaku i fshatit.

   
 • 'Në Librari' vjen me 4 tituj të rinj, nga 'Të Padukshmet' e Lara Prescott tek 'Libri i minifabulave'

  Libri 1

  Shkrimtari Daut Gumeni rrëfen përmes romanit “Në rrathët e humbëtirës” raportin me lirinë dhe të vërtetën. Shqetësimin e tij autori e nge përmes disa rrathëve. Nga era e fortë e Sterrës, tek vithisja, më pas nga vorbulla siberiane tek përmbytja.

  Libri 2

  Romani “Të padukshmet” i Lara Prescott rrëfen një histori lirie, dashurie dhe spiunazhi. Autorja Lara Prescott, që ka marrë emrin pikërisht nga protagonistja e “Doktor Zhivagos” të shkrimtarit rus Boris Pasternak vendos të na rrëfejë komplotin e fshehtë të CIA-s për botimin e këtij romani jashtë ish-BS dhe dërgimin e tij m’u në zemër të Moskës.

  Libri 3

  I biri i shkrimtarit Moikom Zeqo përgjatë pandemisë së koronavirus-it plotëson amanetin e të atit, që vajza e tij Pandora të mësojë shqip ai boton “Librin e minifabulave”. Këto fabula të ilustruara Enkeleida Ester Prifti janë botuar nga vet autori në disa libra nga vitet 1970 deri në 90-ën.

  Libri 4

  Shkrimtari Pandeli Koçi ka studiuar rreth 30 botimet në poezi, prozë edhe eseistikë të Agim Gjakovës, që të botojë një Fjalorth për veprat e këtij autori. Pandeli Koçi na rrëfen se ky studim, është një model, që duhet bërë me veprat e të gjithë shkrimtarëve shqiptarë, të cilët ccdo ditë punojnë për të pasuruar gjuhën shqipe

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv