SPECIALE/ Mira Kuçuku, artistja me intuitë të jashtëzakonshme kompozimi

Është bukur kur të hapet një derë, këtu në një studio-arti të Tiranës, pranë zonës së “Porcelanit". Është emocionuese, kur derën ta çel vetë artistja. Është suprizuese, kur syri yt prek e ledhaton një sërë objektesh dhe formash, duke filluar nga qeramika, relievet, vazot magjike, skulpturat më të vogla, aplikacionet e ndërlikuara me figura, metafora e simbole, që paraqiten përmes glazurave të ngrohta. 

“Qeramika në Shqipëri duket sikur përfaqësohet nga Mira Kuçuku. Volumet dhe pikturimi i tyre i kanë dhënë fizionomi unike qeramikës së saj.  Njohja prej artistes e disa teknikave delikate të trajtimit dhe të modelimit me konfigurim mbi baltë të papraktikuar më parë në vendin tonë, si dhe fantazia në hedhjen e glazurave, të cilat çudisin dhe vetë artisten, të befasojnë dhe shkaktojnë një emocion të madh”,- thotë studiuesja e artit Suzana Varvarica.

Pasi është bërë procesi i ngjizjes së veprës në shpirtin e artistes Mira Kuçuku, në mendësinë, në fantazinë e pasur dhe intuitën e lartë të kompozimit, pasojnë edhe shumë punë të vështira me procesin e pjekjes në furrë dhe latimin e tyre deri në detaje, që jeta e veprës të zgjatet deri në përjetësi.  Vepra kalon përmes një procesi të çuditshëm krijimi, ku forca shprehëse artistike arrin të sfidojë “brutalitetin” e materies.  

“Mira Kuçuku baltën e ka bërë të flasë shqip në dialektin e qeramikës. Ky dialekt me fuqi magjike është vetëm i saj. Kanë kaluar vite dhe ajo flet gjithmonë e më bukur, sepse është enigma që ajo ka zgjidhur modernisht nga bukuria e folkut”, -shkruan për të skulptori i njohur Ilmi Kasëmi. 

Dialekti në skulpturë krijon stil të spikatur dhe ajo e ka arritur majën e malit të shenjtë të artit, me stilin Mira Kucuku. 

E diplomuar në Akademinë e Arteve në Tiranë, Mira u punësua për 17 vjet si skulptore në ndërmarrjen artistike “Migjeni”. 
Pas viteve ‘90 me ardhjen e demokracisë, skulptorja e qeramikës Mira Kuçuku çeli studion e saj dhe i dhuroi vetes lirinë e shumëpritur të shprehjes artistike. 

Mira Kuçuku, është kaq e sigurt dhe unike në krijimtarinë e saj. Një artiste produktive që vazhdon të eksplorojë tema të reja, duke u kthyer shpesh në motivet dhe simbolet e kulturës shqiptare.

B.K./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Bashkim, por me kë, për çfarë?!

Bashkim, por me kë, për çfarë?!