• Kultura

  'Dyzet letra dashurie'

  E dashur Nasta (Fatmira Aliaj). Pas leximit të librit, “Dyzet Letra Dashurie”, nuk mund të drejtohem ndryshe, veçse me një letër. Është ndër më të...

 • Kultura

  Hej Kakuja!

  E habitur me telefonatën, lamë takim pasdite me Kakaunë, si zakonisht në një kënd tek “ Pjaca!”. Me padurim prita të më tregonte. Kakuja është e...

 • Gazmend Leka: Letërsia e Kadaresë ushqeu shpirtin e disidentëve, që ishte brezi im

  “Kadareja ka ndërtuar një letërsi dhe një folur prej disidenti, që e largonte nga ajo letërsia rakitike, gati paçavure, mbushur me fraza...

 • Legjenda Janaq Paço, ja si i bënë presion që t’i thyente nudot fantastike (FOTO)

  Artisti që mbante në studio heronjtë dhe nudot: Presioni në hetuesi: Po s’i theve vetë, ta thyejmë kokën. Autori i Skënderbeut në Tiranë dhe në...

 • Libri poetik 'Puthja e Egër' dhe malli që djeg tutje në Çamëri

  Ese mbi librin e ri poetik, “Puthja e Egër”, të Ismet Mehmetit. Janë dyzet poezi të shkruara me sqimën e një poeti. Emigranti, shtegtar i...

 • Fjalori i Doganës, një libër i munguar në bibliotekat tona

  Fjalori teknik i termave doganorë i hartuar nga Eridian Leskaj është pjesë sintetike e një fjalori enciklopedik, si një risi e re për doganat duke...

 • Nderimi pas vdekjes/ Mjeshtri Kodra shpallet misionar dhe ambasador i paqes në SHBA

  Është koha kur njerëzimi e ka humbur drejtpeshimin, fillin e arsyes, e aq më shumë largohet prej të lartësuarës. Harron për ca kohë se në vendin e...

 • Suplementi “Rilindasi”/ Një ëndërr fëminore e Kadaresë dhe kauza e tij, letërsia

  -Rrëfime dhe mbresa në 83-vjetorin e lindjes së shkrimtarit të madh, Ismail Kadare, për ato ngjarje, kujtime e sfida që i përcaktuan qysh në...

 • Gjikondi dhe saga e shqiptarëve, piktori i survejuar në 1985-n

  Piktori i njohur Vangjel Gjikondi rrëfen historinë e Skënderbeut përmes tablove monumentale. Gjikondi: “Sigurimi më sekuestroi librin e...

 • Në papafingon ku pikturonte Ibrahim Kodra, intervista e fundit: Ja pse nuk u martova

  Takimet kur ishte gjallë në Milano në 2000-n. Rrëfimet për jetën, Shqipërinë dhe aventurat e artistit. Si shkonte çdo fund javë nga Milanoja në...