• Opinion

  Vetëm me Edi Ramën e PS nuk mund të jemi lojcakë me historinë

  Trokllorja e zgjedhjeve të së djelës ka filluar tiktakun e saj dhe pret secilin prej nesh të ballafaqohet me një moment historik që urojmë të jetë...

 • Opinion

  Luljeta Bozo përballë komunistëve blu

  Teksa vëreja sulmet e ish-komunistëve të konvertuar në anti-komunistë të dhunshëm kundër Inxh. Luljeta Bozo, mu kujtua një pasazh rreth gjykimit...

 • Opinion

  Rama e Vlora versus Haxhi Qamili, Mussolini e Berisha

  Nëse ka një simbolike të fortë në këto zgjedhje, ajo prapë gjendet në dinamikën politike të zgjedhjeve në Vlorë. Aty ka nisur rrugëtimi i shtetit...

 • Opinion

  Programi kopil i PD-së si 'filius mater ignotea'

  Fati i copëzave të programit fantazëm të PD-së është krejt i ngjashëm me “figlio della mignotta”. Ka tashmë dy javë që nga zyrat e PD-së ka...

 • Opinion

  Përdëllimi i PD-së për varfërinë: 1000 lekë për familje

  Ka kohë që ka filluar nëpër mjediset politike të PD-së, një fushatë përdëllimi mbi çështjet që lidhen me varfërinë. Fakti që politikanët e asaj...

 • Opinion

  Ligjërimi i urisë prej ajthit të PD-së dhe disa shifra interesante mbi varfërinë

  Zvetënimi i ligjërimit publik të PD-së ka vite që e ka marrë tatëpjetën, por as fantazia më e harlisur nuk më çonte dot drejt idesë se kryetari i...

 • Opinion

  Basha kërkon votat e shqiptarëve për t’u bërë 'qytetar nderi' në Kosovë

  Nëse do më kërkonte dikush ta përshkruaja shkurt Bashën, do të thoja: frikacak i fshehur në kufi mes Kosovës e Shqipërisë. Nëse e kërkojnë në...

 • Opinion

  'Jargah pashtunwali' për zgjedhjen e deputetëve të PD-së

  Është e tepërt të thuhet se në kushtet e një populli që me mendje e me zemër është në Europë, një model i tillë partiak është krejt si një mish i...

 • Opinion

  Totalitarizmi i induktuar i LBPD për listat e hapura: 0% ose 100%!

  Një ndër vetitë më të dallueshme të mendësisë totalitare është theksimi i rëndësisë së propagandës në ligjërimin...

 • Opinion

  ​​​​​​Rama i detyruar të orientojë Opozitën e hallakatur

  Mendjet e shkurtra politike të fraksioneve opozitare, mjerisht na duhet të pohojmë, kanë një stil të të bërit politike që lidhet vetëm me të...