• Opinion

  Një e vërtetë uluritëse ka dalë nga kurthi dhe kërkon të afirmohet botërisht

  Prej 11 vitesh në labirinthet e Pallatit të Asamblesë së Këshillit të Europës ka qenë ndrydhur një e uluritëse mbi një ngjarje të mbrujtur nga...

 • Opinion

  Mëkatarët ndaj Sistemit Elektroenergjetik të Shqipërisë

  Që asnjë mëkatar mos të qëllojë me gurë Sistemin Elektroenergjetik të Shqipërisë (SESH)!

 • Opinion

  Anti-amerikanë jo vetëm me fjalë

  Është e papërshkrueshmë, e pa matshme por shumë domethënëse marrëzia e peticionit online kundër Ambasadores Yuri Kim. Në analizën “Çfarë kërkon...

 • Opinion

  Partia Demokratike është marrë peng qysh në djep

  Më shumë se një duzinë analistësh, të prenotuar nga një emision televiziv në tjetrin, tjerrin fabulën se PD-në e ka marrë peng Edi Rama. Në nisje...

 • Opinion

  Disa duhet të përgjigjen për krizën e energjisë elektrike

  Politikanët e lartë ndihmuan që kriza energjetike të godasë rëndë mbi ekonominë, mbi buxhetin e shtetit dhe të shpojë xhepat e qytetarëve. Dita...

 • Opinion

  Një ballafaqim me shifra për zgjedhjet e pjesshme të 6 Marsit 2022

  Në total Saliu ka 30446 vota kurse Lulzim Basha 26692 vota. Nëse kemi parsysh që: deri 6 Mars 2022 PD e ka drejtuar Sali Berisha, Sali Berisha ka...

 • Opinion

  Dështimi i Planit të Luftës Rrufe të Putinit

  Në 24 Shkurt 2022 Putin njoftoi se Putin kishte urdhëruar nisjen e një Operacioni Luftarak Special! Nga mënyra si u deklarua, nga shkalla e...

 • Opinion

  Refleksione nga lufta heroike e popullit të Ukrainës?!

  Lufta heroike e popullit ukrainas aq sa është një kambanë zgjimi për popujt është edhe një pasqyrë ku duhet të qëndrojë çdo popull. Kjo që të...

 • Opinion

  Lufta zhvillohet në Ukrainë, por daullet bien edhe për Shqipërinë!

  Në Shqipëri, sulmi rus ndaj Ukrainës, përcillet jo me intsitetin e ngjarjes së jashtë zakonshme. Politikanët nuk heqin dorë nga zakoni i sfilatës...

 • Opinion

  Fundi i turpshëm i një pakice të dhunshme

  Një grusht njerëzish u panë për tre orë të ushtrojnë dhunë pa prerë. U sulën mbi shtëpinë që i rriti, i burrëroi dhe i...