• Opinion

  Telenovela turke e Tiranës

  Një aktore si Elia Zaharia, nuk është e shenjtë. As princ Leka nuk eshte i shenjte. Janë njerëzorë, të gabueshëm. Madje per nga statusi shoqëror...

 • Dosje

  Historia e rrallë e poetit të njohur: Tahirin, që ishte edhe deputeti, e ndala në një xhep të minierës dhe kur ja tregova hallin që kisha, ai më tha: ti je një kriminel…

  Një njeri më ka thënë: “Ti paske qenë krimineli i jetës tënde, kriminel i familjes tënde”. Ky ishte Tahir Mehmeti. Në Minierën Memaliaj, ai ishte...

 • Dosje

  'Para se të nisesha me dënim si minator në Memaliaj, takova Bashkim Shehun dhe folëm për Kadarenë”, dëshmia e panjohur e poetit Sadik Bejko

  Aq e njomësht, aq e butë dhe ajo buzëqeshja rinore. Ky na ishte, vërtet ky na ishte, djali i atyre që vrenjtnin dhe kthjellnin në Shqipëri? Mbi të...

 • Opinion

  Shteti, elitat dhe 'rrjedhja e të dhënave'

  Për shumë nga ne që varemi nga ato çfarë jep shtypi, çfarë transmeton media në tërësi, “rrjedha e të dhënave” përjetohet si një nga ato çuditë, që...

 • Opinion

  Ne nuk e kemi luksin të ndjekim pas një të marrë si Berisha

  Sot, nesër, në çdo familje shqiptare flitet e përflitet. Është një prag politik i mbrapshtë. Ç’ bëhet me përplasjen Berisha-...

 • Opinion

  Jeta e Martin Camajt

  Martin Camaj shkrimtar, akademik dhe albanolog shqiptar.

 • Dosje

  Vizita e parë e Nënë Terezës në Shqipëri: “Ku e ka varrin Justina Shkupi!”

  Historia e rrallë e një heroine të harruar, Justina Shkupit, e rikujtuar nga murgesha nobeliste. Çfarë ndodhi me luftëtaren e brigadave...

 • Kultura

  Një përmasë e tragjikes në poezinë e Ana Mattsson

  Shënime për poezinë “Vajzukja kundrejt botës lemerisur” të poetes suedeze Ana Mattsson. Është një kompozicion unazor, ku e njëjta temë merret dhe...

 • Kultura

  Françesk Radi, një zë i veçantë në muzikologjinë shqiptare

  Kujtimet nga koha e organizimit të festivalit të 11-të, kur punohej për përzgjedhjen e këngëve

 • Kultura

  Një roman mbi gruan e bukur e të harruar i Fatmira Aliajt

  -Romani “Shpirti i humbur” dhe mesazhet e e veprës  mbi paradokset shqiptare. Shqiptarët mendojnë se ata janë qenie engjëllorësh, por kanë rënë në...