5 shpikje në të ardhmen që mund të zëvendësojnë objektet e zakonshme që ne përdorim sot

Rreth 20 vjet më parë, bota u hipnotizua nga koncepti i Bluetooth. Dhe sot, mund ta lidhni smartphone-in tuaj me shumë gjëra. Është e vështirë të imagjinohet një botë ku robotët do të lyejnë thonjtë tanë dhe rrobat tona thjesht do të vetë-pastrohen, por ky realitet nuk është aq larg.

Bright Side ka bashkuar një listë të shpikjeve futuristike që përfundimisht mund të zëvendësojnë shumë nga objektet e zakonshme që përdorim sot.

Dritare që ndryshojnë ngjyrën prodhojnë energji elektrike

Shtrati ‘smart’, që ju ofron një sërë opsionesh

Një robot infermier, që kujdeset për shëndetin tuaj

Dyert ‘e zgjuara’ që komunikojnë me celularin tuaj

“Nailbot”, estetisti i ardhshëm që do të kujdeset për thonjtë tuaj

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ditë acari në vend, a i përballoni dot kostot e ngrohjes?×

Lajmi i fundit

John

Tensionohet situata në Morinë, qytetarë tentojnë të ndalojnë shoferët nga Kosova, ndërhyn policia