Epoka dixhitale dhe mbrojtja e të dhënave personale në sektorin bankar

Epoka dixhitale dhe mbrojtja e të dhënave personale në sektorin bankar

Sektori bankar

Teknologjia dhe digjitalizimi mundëson që shumë procese dhe shërbime të kryhen në mënyrë të automatizuar, por nga ana tjetër, ky digjitalizim shton rrezikun për keqpërdorimin e të dhënave personale nëse nuk përmbushen detyrimet e përcaktuara ligjore për parandalimin e pasojave.

Zyra e Komisionerit për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, në bashkëpunim me Qendrën Shqiptare për Zhvillim të Qëndrueshëm, me mbështetjen e Ambasadës Zvicerane në Tiranë, organizuan tryezën e rrumbullakët me tematikë “Epoka digjitale dhe mbrojtja e të dhënave personale brenda sektorit bankar”. Në këtë takim, në kuadër edhe të aktiviteteve të Javës së Mbrojtjes së të Dhënave Personale, të pranishëm ishin amabasadorja e Zvicrës, znj. Ruth Huber, si dhe përfaqësues nga Banka e Shqipërisë, bankat e nivelit të dytë dhe Shoqata Shqiptare e Bankave.

Në përshëndetjen e tij, Komisioneri, z. Besnik Dervishi theksoi se në epokën digjitale, monedha e shkëmbimit janë të dhënat personale, çka nga ana tjetër janë dhe një ndër pasuritë më të çmuara të njeriut. “Bashkëpunimi dhe bashkëveprimi në trekëndëshin qytetar-autoritet mbikëqyrës-kontrollues, nënkupton balancë për respektimin e kësaj të drejte në një ekonomi të zhvilluar. Përputhshmëria me këto standarde bashkëkohore kërkon investime afatgjata: në drejtim të burimeve njerëzore; masave tekniko-organizative dhe mekanizmave vetërregullues, me qëllim garantimin e sigurisë së të dhënave”. Kryediplomatja zvicerane vlerësoi në përshëndetjen e saj se “mbi gjithçka, duhet ta trajtojmë mbrojtjen e të dhënave si një çështje të legjislacionit, politikave, rregulloreve dhe kapaciteteve. Po kështu, ne duhet të investojmë në ndërgjegjësimin dhe sjelljen e përgjegjshme të qytetarëve”.

Ky aktivitet i parë, u zhvillua si pjesë e projektit “Siguria kibernetike dhe mbrojtja e të dhënave”, ku për të pranishmit referoi eksperti i kësaj fushe, z. Emirjon Marku. Ngjarjet e kohëve të fundit të cenimit të të dhënave personale të qytetarëve dhe sulmet kibernetike si ndaj strukturave/databazave publike ashtu edhe atyre private, kanë përqëndruar vëmendjen te domosdoshmëria për rritjen e vigjilencës dhe sigurisë, zgjerimi i burimeve/kapaciteteve për përballimin e këtyre problematikave dhe sidomos trajnime të vazhdueshme për stafet.

Në këtë tryezë u diskutua për rolin që sektori bankar ka për ekonominë e vendit, në funksion të përmbushjes së detyrimeve rregullatore të mbrojtjes së të dhënave personale dhe në harmoni me ato të fushave të tjera. Fokusi në këtë tryezë ishte zbatimi i parimeve dhe kritereve ligjore, si: informimi dhe dhënia e pëlqimit, mjaftueshmëria e të dhënave, saktësia, kohëzgjatja e përpunimit, ruajtja, etj. Njëkohësisht, u trajtuan edhe risitë në kontekstin e modernizimit të legjislacionit sipas standardeve të Rregullores së Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave të BE (GDPR), që kanë të bëjnë me rolin e nëpunësit të mbrojtjes së të dhënave personale (DPO), certifikimin, kodet e sjelljes dhe etikës, sistemet e menaxhimit të sigurisë së informacionit (SMSI), etj. Të pranishmit diskutuan edhe për raste nga praktika, si dhe forcimin e përgjegjshmërisë në raport me të dhënat e qytetarëve, për të përmirësuar në vazhdimësi shërbimet që ofron ky sektor.

Më herët, ambasadorja Huber u prit në një takim në mjediset e Zyrës së Komisionerit, ku u diskutua rreth rrugëve për zgjerimin e bashkëpunimit për realizimin e projekteve të tjera.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

'Ça ishte kjo, kallash?!' Momenti kur Qetsori dhe Kristi tremben nga të shtënat drejt Top Channel

'Ça ishte kjo, kallash?!' Momenti kur Qetsori dhe Kristi tremben nga të shtënat drejt Top Channel