115 mijë vende dhe me vlerë 459 milionë euro, stadiumi spektakolar që do ndërtohet për Kupën e Botës 2030

115 mijë vende dhe me vlerë 459 milionë euro, stadiumi spektakolar që do ndërtohet për Kupën e Botës 2030

Plani i stadiumit në Marok

Kupa e Botës në vitin 2030 do zhvillohet në Portugali, Spanjë dhe Marok. Pikërisht në vendin e Afrikës Veriore do ndërtohet një stadium spektakolar me 115 mijë vende dhe me vlerë 459 milionë euro. Gjithçka do jetë e vendosur pranë qytetit të Casablancës në Marok.

Arena e re do të ndërtohet në 100 hektarë tokë dhe do të ketë një pistë atletike, një pishinë të brendshme, një qendër tregtare dhe një hotel. Këto janë disa nga detajet e stadiumit të ardhshëm, i cili do të jetë në afërsi të Casablanca dhe do të kushtojë 5 miliardë dirhemë (459 milionë euro) sipas specifikimeve të konkursit arkitektonik të shpallur nga Sonarges dhe ANEP, kompani publike marokene dedikuar investimeve sportive dhe objekteve publike.

Stadiumi i ri do të jetë më i madhi i këtij lloji në Afrikën e Veriut dhe do të projektohet për të pritur ngjarje masive sportive dhe kulturore në përputhje me kërkesat më të fundit të futbollit ndërkombëtar.

Kupa e Botës 2030 do të jetë turneu i parë që do të mbahet në tre kontinente. Ndeshjet e para do të zhvillohen në Argjentinë, Uruguaj dhe Paraguaj, me rastin e festimit të njëqind vjetorit të Kupës së Botës. Më pas ndeshjet do të luhen në tre shtete pritëse, Spanjë, Portugali dhe Marok.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Himarë, Dule: Doni të rrëmbeni pronat, të ndaloni greqishten e të përçani qytetarët! Spiropali: Tavo nuk troket në dyert e padronëve, do i japim zgjidhje halleve të Himarës

Zgjedhjet në Himarë, Dule: Doni të rrëmbeni pronat, të ndaloni greqishten e të përçani qytetarët! Spiropali: Tavo nuk troket në dyert e padronëve, do i japim zgjidhje halleve të Himarës