13 tetori bie përfundimisht! I ikin edhe afatet e koalicioneve

Dekreti i presidentit për mbajtjen e zgjedhjeve lokale më 13 tetor mbetet totalisht i pazbatueshëm edhe nëse partitë bien dakord që të rrëzojnë procesin e 30 qershorit.

Dekreti i presidentit Ilir Meta tashmë është i rrëzuar edhe ligjërisht, pasi në bazë të Kodit Zgjedhor janë tejkaluar të gjitha afatet e mundshme që partitë jenë pjesë e kësaj gare tashmë “imagjinare”.

Në bazë të Kodit Zgjedhor, duke i qëndruar afateve ligjore, partive politike i ka mbaruar edhe afati për regjistrimin e koalicioneve politike. “Dy ose më shumë parti politike të regjistruara si subjekte zgjedhore në KQZ, sipas nenit 64 të këtij Kodi, mund të regjistrohen në KQZ si koalicion zgjedhor në shkallë vendi jo më vonë se 60 ditë përpara datës së zgjedhjeve.

Partia politike pjesëmarrëse në një koalicion nuk mund të marrë pjesë në një koalicion tjetër dhe as të paraqesë kandidatë apo listë shumemërore kandidatësh jashtë koalicionit ku ajo bën pjesë”, thuhet në nenin 64 të Kodit Zgjedhor.

Mbi bazën e këtij neni, partitë politike duhet të kishin paraqitur brenda datës 15 gusht kërkesën për pjesëmarrjen e zgjedhjeve të 13 tetorit, sipas koalicioneve zgjedhore. Gjithashtu ka rënë edhe afati kohor i paraqitjes së kandidatëve për kryetar bashkie.

Sipas Kodit zgjedhor, lista e kandidatëve nga partitë politike, por edhe nga koalicionit duhet të kishin paraqitur kandidatët për kryetar bashkie dhe listën shumemërore. Në nenin 67 të ligjit duhej që një veprim i tillë të ishte ndërmarrë 50 ditë përpara datës 13 tetor.

Fillimisht për 13 tetorin, ra afati edhe i regjistrimit të partive politike. Më 5 gusht duhet të kishin paraqitur kërkesën për regjistrimin si subjekte politike pranë KQZ-së. Thirrjes së presidentit Meta që zgjedhjet të mbaheshin më 13 tetor iu përgjigjën vetëm tre parti politike të opozitës.

Lëvizja Socialiste për Integrim, Partia Republikane dhe Partia Agrare Ambientaliste i paraqitën zyrtarisht kërkesën pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të zbatuar dekretin e firmosur nga presidenti Ilir Meta për të mbajtur zgjedhjet më 13 tetor.

“Data 30 qershor 2019 nuk konsiderohet datë ligjore zgjedhjesh për organet e qeverisjes vendore pasi Presidenti i Republikës, me Dekretin Nr. 11 199, datë 10.06.2019 shfuqizoi datën 30 qershor 2019, si datë për zhvillimin e zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore. Misioni i ODIHR, në raportin e gjetjeve paraprake ka konstatuar se

“Zgjedhjet vendore të 30 qershorit u mbajtën pa e marrë shumë në konsideratë interesin e elektoratit. Gjërat u bënë edhe më komplekse për shkak të mungesës së një Gjykate Kushtetuese dhe një Gjykate të Lartë funksionale, ku e para është i vetmi organ i mandatuar për të vendosur në lidhje me kushtetueshmërinë e dekreteve të Presidentit”, – thuhet në letrën e firmosur nga Fatmir Mediu, Agron Duka dhe Endrit Braimllari.

Por Partia Demokratike si udhëheqësja e koalicionit opozitar, nuk pranoi që të paraqiste kërkesën për regjistrim për zgjedhjet e 13 tetorit. Disa ditë më pas, PD mbajti një deklaratë ku dënonte aktin e KQZ-së për mos zbatimin e dekretit të presidentit për zgjedhjet e 13 tetorit.

Kryetari i KQZ-së, Klement Zguri nisur nga paraqitja e kësaj letre thirri mbledhjen për të realizuar regjistrimin, por katër anëtarët e majtë në këtë institucion refuzuan që të merrnin pjesë, duke u shprehur se janë me pushime. Mbledhja e 3 gushtit dështoi për shkak mungesës kuorumit të nevojshëm. Të katër anëtarët Biba, Skënderi, Jorgaqi dhe Bitri munguan në këtë mbledhje.

Më 27 qershor, presidenti Ilir Meta do të dilte në një konferencë për shtyp, ku do të deklaronte se kishte nxjerrë dekret për mbajtjen e zgjedhjeve lokale më 13 tetor, kjo për të arritur një kompromis dhe futur opozitën në zgjedhje. Por dekreti i presidentit, nuk pati fatin e botimit në Fletoren Zyrtare, pasi u bllokua nga qeveria.

Ndërsa Kuvendi miratoi një rezolutë ku i kërkonte KQZ-së që të zbatonte dekretin për mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor, pasi dekreti për anulimin e procesit ishte një vendim antikushtetues nga ana e kreut të shtetit.

Presidentit iu rrëzua edhe data 13 tetor, edhe pse shprehej se nëse nuk mbahen zgjedhje të reja lokale, sipas standardeve, Shqipëria mund të rrezikojë edhe procesin e integrimit në BE. Meta do të deklaronte se ishte i gatshëm që të nxirrte një dekret të ri, duke rishikuar 13 tetori, me qëllim që palët të bien dakord mes tyre.

Por konsensusi politik duket se është i largët, pasi mazhoranca e ka “betonuar” 30 qershorin dhe se çështja e zgjedhje lokale për mazhorancën cilësohet një kapitull i mbyllur.(Gazeta Si)

G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento

Komente

  • edi: 27/08/2019 04:48

    SJA PLOTESUAN AS MERCENARET QE U VAREN LOQET SIPER KOKES SE PRESIDENTIT TONE ME ATO DATA FINALE ,SE KESHTU DO NA AFROHET EUROPA DHE AMERIKA ,POR SKA KOHE ME ORE KOKE-LOQE SE SPAK DO TE JU JAPE DAJAK BUCE PRESIDENT BUSHTER I PA DEGJUAR , bajge e kombit qe habitem si te mban ,mallkuar qofshin ato suzare qe te degjojne vty shit buce

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Nju Jork 1960, si u ndalua Mehmet Shehu të dilte nga Manhatani! Prapaskenat e mbledhjes së OKB: Fidel Kastro ngrohu shtratin me një bionde, Hrushovi i ra tavolinës me këpucë