2 miliard euro dhe asnjë trofe evropian! PSG s'e blen dot traditën dhe historinë

2 miliard euro dhe asnjë trofe evropian! PSG s'e blen dot traditën dhe historinë

Skuadra e PSG-së

PSG u eliminua sërish nga Champions League, duke mos shkuar në finale. Dy humbje nga 1-0 kundër Dortmundit bënë që djemtë e Luis Enriques të jenë jashtë eventit duke humbur mundësinë për trofeun, edhe një tjetër herë.

Prej 2011 kur klubi është në pronësinë e arabëve me Nasser Al-Khelaifin në krye, klubi me qendër në Paris ka shpenzuar gati 2 miliard euro në transferime lojtarësh, por ende nuk e ka fituar trofeun më të rëndësishëm në Kontinentin e Vjetër.

PSG dominon Francën, por jashtë saj tradita, historia dhe pesha e fanellës kanë vlerë më shumë se milionat që vijnë nga nafta. Një histori pak më ndryshe vjen edhe nga Anglia, ku Manchester City, në pronësinë e kushërinjve të Al-Khelaifit vetëm sezonin e shkuar fitoi trofeun e Champions dhe kjo jo pa vuajtje.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme