200 € për të transportuar sirianët drejt Tiranës, arrestohet 44-vjeçari në Dropull, në kërkim 1 tjetër

Policia shqiptare në bashkëpunim me FRONTEX, kanë bërë të mundur  parandalimin e kalimit në mënyrë të  paligjshme të disa shtetasve sirianë, ku një 44-vjeçar është arrestuar në flagrancë për veprën penale "Dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, e kryer në bashkëpunim".

Nga Hetimi i Trafiqeve dhe Narkotikëve, mësohet se i arrestuari me iniciale R.G banues në fshatin Veliten, Maliq, do të bënte transportimin e shtetasve të huaj kundrejt pagesës prej 200 eurosh për secilin prej tyre. Për me tepër, mësohet se personi në fjalë bashkëpunonte edhe me dy persona të tjerë për transportimin e njerëzve përtej kufirit. Në përfundim të veprimeve hetimore, policia ka shpallur në kërkim  një person me iniciale E.B, banues në Durrës, gjithashtu dhe L.L, banues në fshatin Veliten, Maliq, po procedohet në gjendje të lirë.

I arrestuari është kapur teksa priste në fushat e fshatit Bularat, Dropull disa shtetas sirianë për t'i transportuar në drejtim të Tiranës.

  • Sondazhi i ditës:

    Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Detaje të reja nga vrasja e Everest Çakës në Elbasan, dyshohet se ekzekutimi u porosit nga jashtë