24 vite nga vdekja e Azem Hajdarit, Rudina kujton të atin: Pashë në makinë këmishën e gjakosur, çfarë më tha sapo më pa

24 vite nga vdekja e Azem Hajdarit, Rudina kujton të atin: Pashë në makinë këmishën e gjakosur, çfarë më tha sapo më pa

Rudina Hajdari

24 vjetori i vdekjes së Azem Hajdarit, i ka sjellë të bijës, Rudina Hajdari kujtimet e çmuara me të atin. Në një bisedë më të rinjtë në ‘Qytetin Studenti’, Rudina Hajdari ka kujtuar me mall të atin, ndërsa tregon episodin kur ai u plagos përpara Kuvendit.

Rudina thotë se atë ditë po e priste të atin që ta merrte nga shkolla si zakonisht, por ai nuk erdhi. Pasi mori vesh që i ati është plagosur, Rudina thotë se shkoi ta takonte ndërsa tregon edhe çfarë i tha Azem Hajdari sapo e pa.

"Kur isha fare e vogël, 7 vjeç, babi vinte shpesh dhe më merrte nga shkolla dhe ai donte që unë të isha më e mira në mësime, dhe për të më treguar një lloj përkujdesje vinte më merrte. Një ditë nuk erdhi, prita gjatë në oborrin e shkollës. Erdhi një makinë dhe prapa sedijes pashë një këmishë të gjakosur. Mora vesh q ë e plagosën në parlament, shkova e vizitova dhe gjëja e parë që më tha ishte hë Rudina ca notash more sot. Thash si ka mundësi që në këtë gjendje më kërkon llogari dhe të kujdeset për mua. I tillë ishte Azemi, kujdesej për të gjithë. Askush nuk mund ta ndalte për kujdesjen që kishte për njerëzit", tha Hajdari. 

Ajo kujtoi edhe truprojën e Azem Hajdarit, Besim Çerën, që mbeti i vrarë në pritën që iu bë Azem Hajdarit. Rudina thotë se ai ishte fjalëpakë dhe shumë i dashur, ndërsa thekson se ishte personi më besnik i babit të saj.

“Një nga ata njerëz fjalëpakë, sa herë vinte në shtëpi udhëtonte me babin në çdo cep të Shqipërisë dhe fliste me time më, i thonte: Fatmira të lutem mos shtro mos bëj asgjë se nuk ke nevojë. Nuk donte ta lodhte mamin më tepër. Ishte fjalëpakë i dashur, por për mua do të mbetet njeriu më i pandashëm për Azem Hajdarin. Kujtimi i tij do të mbetet gjithmonë për ne”, tha Rudina Hajdari.

Azem Hajdari u vra 24 vite më parë. Me rastin e përvjetorit të vdekjes së Azem Hajdarit dhe Besim Çerja u zhvillua një ceremoni përkujtimore pranë memorialit 'Heroit të Demokracisë', aty ku u pushkatua n24 vite më parë. I pranishëm në homazhe ishte edhe Sali Berisha.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Palaco drejtsi: 13/09/2022 01:03

  Po te kishin nejt ne tropoje do kishte qene ma mire per te tan se tirana u trazu prej azemit po ashtu u bastardu dhe sistemi drejtesise me mamin tat qe pevecse injorante boni deme me vendimet e saj ne favor te krimineleve

  Përgjigju
 • O debile: 12/09/2022 20:52

  Kujt ja shet keto pordhe rigoni? Yt ate ishte nje bandit trafikant kontrabandist dhe spiun i sigurimit

  Përgjigju
 • Shkodrani: 12/09/2022 20:42

  Që ta dish ti babai yt ishte një kriminel,Një bastardh , njē hajadut Dhe po kshtu Edhe mamaja jote mbronte kriminelat dhe u na shum e pasun në kurriz tē popullit shqiptar. Po ti u rrite me parat e krimit studiove me parat e krimit Dhe mos na ban leksion demokraciet se asht turp i madh tē na msosh ti se ça asht demokracia pz.

  Përgjigju
  • Elina: 13/09/2022 00:58

   Ta shikosh ket mamin e kesaj neper tirane si lace me super mercedes 100 mije euro,vu ndershemria e ktyne dhe familjes, aman paj zotin te pakten na kurseni hipokrizin,tregoni ku gjetet leket per jete lluksi

 • Pashku.: 12/09/2022 20:42

  Ishte nje trafikant armesh e dine shume mire te gjithe sidomos ca nga kosova me banim ne zvicer qe I kishte klient duke shitur armet e shtetit per interesin e tije.

  Përgjigju
 • Ilir: 12/09/2022 19:53

  Azem Hajdari ishte nje halabak qe u perdor dhe u flak nga ish komunisti berisha!

  Përgjigju
 • Jimmy: 12/09/2022 19:46

  Te besh homazhe per ate ish maskara ish idiots eshte turp!!eshte turp te besh hero nje cope loqe!!bastard

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

E hëna e 22 korrikut, dita më e nxehtë në histori

E hëna e 22 korrikut, dita më e nxehtë në histori