25 viktima nga sulmi me raketa në Dnipro, Ministrja e Jashtme: Një tjetër krim i tmerrshëm lufte nga Rusia

25 viktima nga sulmi me raketa në Dnipro, Ministrja e Jashtme: Një tjetër krim i tmerrshëm lufte nga Rusia

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka

Krim të tmerrshëm lufte e ka cilësuar ministrja e Jashtme Olta Xhaçka sulmin ndaj një blloku apartamentesh në Dnipro të Ukrainës nga raketat ruse, ku deri tani raportohet për 25 të vdekur.

Në postim në mediat sociale, ministrja e Jashtme thekson sulmet Ruse ngjajnë më shumë me ato të një organizate terroriste sesa me ato të një vendi modern dhe anëtare e përhershëm në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. 

Sipas Xhaçkës këto krime nuk duhet të mbeten pa u ndëshkua dhe bën thirrje që të punojmë të gjithë së bashku për të garantuar që e gjithë komanda ruse të mbajë përgjegjësi për këto krime barbare.

 ‘Të tronditur nga numri i të vdekurve shkaktuar nga sulmi i raketave ruse kundër një blloku apartamentesh në Dnipro, Ukrainë. Një tjetër krim i tmerrshëm lufte nga strategjia  ruse, taktikat e së cilës në Ukrainë ngjajnë më shumë me ato të një organizate terroriste sesa me ato të një vendi modern dhe anëtare e përhershëm në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.   Këto krime nuk duhet të mbeten pa u ndëshkuar! Ne duhet të punojmë të gjithë së bashku për të garantuar që e gjithë komanda ruse të mbajë përgjegjësi për këto krime barbare. Ne qëndrojmë përkah Ukrainës!’- shkruan Xhaçka.

Të paktën 25 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur si pasojë e një sulmi rus me raketa në Dnipro. Një ndërtesë 9 katëshe është shkatërruar dhe dyshimet janë se ka ende të tjerë nën rrënoja prandaj kanë nisur kërkimet.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbërori: 16/01/2023 00:47

  A të ra ndermend ta thuash një fjalë në përvjetorin e masakrës në Reçak TË Kosovës, aty ku u masakruar fëmijë dhe të rritur nga hordhit serbo fashiste oj nuse !? Jo sepse nuk guxoni ta gjykoni fashistin gjakpirës Vucic sepse ështé vlla me shefin tënd Edvin shkjaun shqipfolës. Tmerr Tmerr Tmerr ku jeni katandisur o tradhtar mjerana

  Përgjigju
 • Arbërori: 15/01/2023 18:41

  Mjaft më oj nuse se na qelbët, shefi yt ështé vlla i pështirë i Vucicit fashist e ti del e na shet pordh për gështenja

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli