27 vite nga masakra e Urës Vajgurore, nderohen dëshmorët që u vranë nga bandat e ’97-ës

Kanë kaluar 27 vite nga masakra es Urës Vajgurore ku u vranë nga bandat kriminale brenda autoblindit 4 efektivë të policisë Arjan Shemuni, Miltjadh Koço, Asllan Selalmaj dhe Ilia Banaj. Viktimat e masakrës janë përkujtuar nga drejtues të Policisë Berat dhe familjarë të tyre. Të hënën e 17 qershorit u vendosën buqeta lulesh në memorialin e ngritur për nder të efektivëve të ndjere.

“27 vite më parë, me shpirtin e tyre të sakrificës dhe vetëmohimit, ata nuk kursyen as gjënë e tyre më të shtrenjtë,jetën,për të garantuar respektimin e ligjit dhe sigurisë qytetare. Ne jemi mbledhur sot këtu pët të nderuar kujtimin e tyre dhe për tu qëndruar pranë familjarëve. Ne nderojmë sot këta Dëshmorë të Atdheut,që me plot kurajo e guxim,u përballën me botën e errët të krimit, për një Shqipëri më të mirë”, tha Zv/drejtori policisë së Beratit, Luan Mema.

Efektivët u vranë në vitin e mbrapshtë 1997, kur populli u rebelua kundër pushtetit të Sali Berishës. Përplasja e armatosur në Urën Vajgurore është shënuar gjatë fushatës elekturale, kur vendi kontrollohej nga bandat. Më 17 qershor 1997 në këtë qytezë ishin Fatos Nano, asokohe kryetar i PS, i shoqëruar nga Skënder Gjinushi, ndërsa në komunën Poshnjë përfaqësonin PD-në në miting i ndjeri Azem Hajdari dhe Genc Pollo.

Pas mbarimit të dy mitingjeve, eskorta e PD-së është larguar dhe pas saj ka ardhur ajo e Fatos Nanos dhe Skënder Gjinushit, si dhe anëtarë e simpatizantë të tjerë të kësaj partie. Në kthimin e eskortës së policisë, pikërisht në Urën Vajgurore (sot Bashkia Dimal), persona të armatosur dhe me maska sulmuan me armë të rënda antitank autoblindën e policisë.

R.D/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Rekursi për vulën, Kthupi: Pa krijimin e një formacioni të ri politik është vendim shterpë, distancomi nga berishizmi duhet të jetë me akte konkrete

Rekursi për vulën, Kthupi: Pa krijimin e një formacioni të ri politik është vendim shterpë, distancomi nga berishizmi duhet të jetë me akte konkrete