4 mënyra që do ju ndihmojnë që si të kuptoni nëse një vezë është e freskët, shumë e freskët, apo e vjetër

Në një kohë kur siguria ushqimore është në nivele alarmante, është e mira që të mësoni disa truke se si mund të ushqeheni më shëndetshëm. BrightSide na sjell disa mënyra që ne mund të kuptojmë se sa e freskët është një vezë. Ka 4 mënyra shumë të thjeshta, nga ku ju nevojitet vetëm një enë me ujë dhe veza.

 1. Shumë e freskët
Veza fundoset në ujë, e shtrirë me pjesën anësore.

2. E vjetër deri në një javë
Kjo vezë rri në pjesën e mesme të enës, por pjesa saj e gjerë qëndron sipër.

3. E vjetër deri në tri javë
Maja e hollë do të qëndrojë poshtë, derisa e gjëra sipër.

4. Vezët e këqija
Vezët që rrinë në sipërfaqe të ujit, hidhini menjëherë në plehra, sepse janë të dëmshme për shëndetin.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sot shi, por mësoni se si do të jetë moti për ditën e nesërme