45-vjeçari kishte dalë për peshkim dhe i përmbyset varka nga dallgët në Liqenin e Prespës, mbytet! Pas disa orë kërkimesh, trupi i peshkatarit gjendet afër kufirit me Greqinë

Stavri Vasilovski, 45-vjeçar, është mbytur në Liqenin e Prespës në orët e para të mëngjesit të sotëm pasi kishte dalë për të peshkuar së bashku më vëllain dhe një tjetër. Dallgët e mëdha në liqen kanë përmbysur varkën dhe teksa 2 të tjerët kanë mundur të dalin me not Vasilovksi dyshohet se është zënë nga varka poshtë dhe nuk ka mundur të dalë.

"Më datë 05.09.2021, në orët e para të mëngjesit, jemi njoftuar se në liqenin e Prespës, shtetasit S. V., 45 vjeç, i cili kishte dalë gjatë mbrëmjes për të peshkuar, si pasojë e dallgëve të forta të liqenit, i është përmbysur varka dhe dyshohet se mund të jetë mbytur. Është bërë njoftimi dhe pritet ardhja e polumbarëve, për të kryer kërkimet e nevojshme. Shërbimet e Policisë Kufitare dhe grupi hetimor ndodhen në vendngjarje ku po punohet për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes", ka njoftuar policia e Korçës.

Trupi i tij u gjet pasditen e sotme, në vendin e quajtur Oso, afër kufirit me Greqinë. Në kërkime u angazhuan angazhuar jo vetëm polumbarët nga Tirana por dhe peshkatarët e zonës.Gjatë ditës pati edhe kërkime nga punonjës të bashkisë, peshkatarë dhe puntorë.

Trupi i pajetë do të transportohet drejt morgut të Spitalit të Korçës, ku do të pritet përgjigjja e ekspertizës mjekoligjore për përcaktimin e shkakut të vdekjes.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:58
Mbytja e 45-vjeçarit në Liqenin e Prespës duke peshkuar, kryebashkiaku i Pustecit: Presim polumbarët të gjejnë trupin, i vëllai e pa i fundit pasi iu përmbys varka

Për mbytjen e 45-vjeçarit Stavri Vasilovski në Liqenin e Prespës pasi iu përmbys varka duke peshkuar ka bërë që jo vetëm polumbarët por në kërkimin e trupit të tij të jenë dhe peshkatarët e zonës, të cilët përmes hedhjes së rrjetave shpresojnë ta gjejnë.

Kryetari i Bashkisë Pustec, Pali Kolevski tha se pavarësisht kërkimeve që në orët e para të mëngjesit trupi i të mbyturit nuk është gjetur ende dhe shpresat e vetme kanë mbetur tek polumbarët. Ai tha se i vëllai ishte ai që e pa i fundit 45-vjeçarin pasi kishin dalë së bashku për të peshkuar.

“Kanë qenë duke peshkuar dhe njëra nga varkat është përmbysur dhe mesa di unë kanë qenë tre persona dhe i vëllai ka qenë aty dhe personi i fundit që e ka parë ka qenë i vëllai. Që në mëngjes po kërkojmë edhe nga vetë peshkatarët për të gjetur trupin, por p rezultat. Po presim palombarët që të gjejnë trupin e mbytur”, tha kryebashkiaku i Pustecit.

K.T.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)