5 skandalet e “shpëtimtarit” të politikës shqiptare

5 skandalet e “shpëtimtarit” të politikës shqiptare

Xhemal Gjunkshi, Sali Berisha, Lulzim Basha

Xhemal Gjunkshit, deputetit të PD në Peshkopi i është ngarkuar prej Bashës detyra titanike për të shpëtuar i vetëm politikën shqiptare nga figurat e inkriminuara. Si kryetar i një komisioni “fantazmë” të ngritur prej PD për vetingun në politikë, ish-shefi i Forcave të Armatosura supozohet të ishte një figurë e provuar për pastërtinë e tij.

Pasja e një autoriteti të pacënueshëm moral, në kushtet kur komisioni nuk ka asnjë mandat kushtetues dhe shërben vetëm si një strukturë paralele që rivalizon strukturat e vërteta të vetingut, do të ishte thelbësore për kauzën e pretenduar të PD-së.

Megjithatë, edhe këtë herë, Basha ka dështuar në zgjedhjen e tij, duke i besuar “vetingun” që supozohet se PD mund të bëjë e vetme, një prej figurave më të përfolura dhe më të baltosura të politikës shqiptare.

Gazeta ka numëruar disa prej skandaleve më të rënda, në të cilat Gjunkshi është përfshirë.

1 – Gjysma e rrogës për t’u dërguar në Afganistan. E kanë publikuar amerikanët, në kabllogramet e raportuara prej “Wikileaks”. Sipas vetë raporteve të Ambasadës Amerikane, Gjukshi pretendonte deri në 7 mijë euro (50% e pagës) për person, nga çdo ushtar që emërohej për të shërbyer në misionet 6-mujore në Afganistan.

2 – Afera e SHQUP – Gjunkshi ishte instrumental, në skandalin e transformimit të Shtëpisë Qëndrore të Oficerëve në seli të Partisë Demokratike. Ndonëse fillimisht kundërshtoi tjetërsimin, më pas Gjunkshi luajti një rol thelbësor në aprovimin e këtij ndryshimi anti-kushtetues, rol për të cilin u shbërlyer me një vend deputeti në zgjedhjet e vitit 2017

3 – Përmbytjet, vjedhja e rezerva ushtarake – Në një cikël përmbytjesh që goditën vendin gjatë kohës së Gjunkshit si shefi i FA, ushtria shqiptare rezultoi tërësisht e papërgatitur për të përballuar situatën. Nga një auditim i mëvonshëm i KLSH, rezultoi se në depot e ushtrisë rezultonin vetëm pak thasë sheqer, miell apo fasule, kur në letra duhet të ishin me tonelata të tëra. Asnjëherë nuk u shpjegua se ku shkuan ushqimet e vjedhura.

4 – Vëllai dhe dëshmori Feti Vogli – Në të njëjtin kontigjent, në të cilin humbi jetën Feti Vogli dhe u plagos një tjetër efektiv i ushtrisë shqiptare në Afganistan, figuronte edhe i vëllai i vetë Xhemal Gjunkshit. Megjithatë, ndryshe nga efektivët e tjerë që rrezikonin jetën në terren, i vëllai i tij qëndronte si “kuzhinjer” në bazë i sigurtë, ndonëse ushtarët shqiptarë në fakt përdornin mencat kolektive të bazës për të ngrënë, pa pasur nevojën e një kuzhinjeri shqiptar.

5 – “Skandali me degën e PD në Dibër” – Si njeri i besuar i Lulzim Bashës, Gjunkshi pati se detyrë të parë të tij pastrimin e Dibrës nga demokratët “jo të besuar” të gjetur në detyrë, të cilët u zëvendësuan nga kukulla të lideri të ri të demokratëve. Për këtë rol, Gjunkshi është akuzuar publikisht në media nga disa figura me peshë midis demokratëve të Dibrës./Tema

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Vrasja e efektivit në veri të Kosovës, policia dhe KFOR shihen në afërsi të Banjskës

VIDEO/ Vrasja e efektivit në veri të Kosovës, policia dhe KFOR shihen në afërsi të Banjskës