5 teknika psikologjike që ndihmojnë të harroni një ngjarje negative

 5 teknika psikologjike që ndihmojnë të harroni një ngjarje negative

Foto ilustruese

Për shumë persona disa ngjarje janë mbërthyer përgjithmonë në mendjet e tyre dhe është e pamundur t’i heqësh qafe.

Edhe në shekullin XXI, ka ende shumë gjëra që shkencëtarët nuk mund të shpjegojnë për punën e mendjes sonë.

Nuk ka një mdeiakment që mund të na shpëtojë nga një kujtim i keq apo nga një strategji "harruese" që funksionon 100% të kohës, por janë disa triqe që mund të na ndihmojnë po t’i praktikojmë.

1.Kujtojani vetes duke e përsëritur që ta harroni

Nëse doni të mbani mend numrin e telefonit të nënës suaj, me siguri do ta përsërisni pa pushim për ta bërë atë të qëndrojë në kujtesën tuaj.

Teknika për të harruar gjërat funksionon saktësisht anasjelltas: sa herë që kujtesa ju vjen në mendje, hidheni larg.

 Ju gjithashtu mund ta detyroni veten të mendoni për diçka tjetër, në mënyrë që të mos ktheheni në kujtimin që nuk dëshironi të mbani mend.

Nëse e bëni mjaft shpesh këtë, memorja me siguri do ta humbasë një ditë.

2.Ndrysho kontekstin

Ndërsa mendoni për pjesë negative të jetës suaj, me siguri mund të kujtoni shumë detaje si: ku ndodhi, sa vjeç keni qenë, çfarë keni veshur, ose me kë keni qenë.

Studiuesit kanë zbuluar se çdo kujtesë është e lidhur me kontekstin e përvojës dhe konteksti na ndihmon ta kujtojmë atë.

Prandaj, nëse doni ta harroni atë, konteksti duhet të ndryshohet.

Mundohuni të shtoni disa detaje të reja të diskutueshme që nuk ndodhin në të vërtetë dhe të filloni të mendoni për situatën në kushte të ndryshme.

Në fund, ju do ta ngatërroni mendjen aq shumë sa që do ta shtyjë kujtesën nga koka juaj.

3.Memorie e fortë për diçka tjetër

Pas diçkaje që nuk do të dëshironit të kujtonit se ndodhi, duhet të bëni diçka që mund ta mbani mend në atë kohë dhe kjo duhet të jetë më e fortë.

Për shembull, nëse keni pasur një bisedë të vështirë me mikehsën tuaj, mund të shkoni dhe të blini diçka që keni dashur për një kohë të gjatë, të shkoni në një park dëfrimi ose thjesht të përqafoni një person të dashur,  pasi kontakti fizik ka një efekt pozitiv në shëndetin mendor.

Dhe, natyrisht, ndërsa shpërqendroni veten, nuk duhet të vazhdoni të mendoni për atë që ndodhi, përndryshe thjesht do ta bëni më të vështirë ta harroni duke e siguruar atë me një kontekst shtesë.

4.Shpërndani në mendjen tuaj një kujtim pozitiv.

Sa herë që kujtesa e keqe ju vjen në mendje, përpiquni të kujtoni diçka të ngjashme që në të vërtetë ishte pozitive për të zëvendësuar një memorie të keqe me një të mirë.

Për shembull, nëse keni thënë diçka që ju ka trupëruar me miqtë tuaj dhe dëshironi të harroni këtë moment, kujtoni disa situata kur në të vërtetë keni thënë diçka shumë të zgjuar ose të mençur.

Bëni atë sa herë që kujtoni ngjarjen që dëshironi të harroni dhe përfundimisht, do ta kujtoni atë për herë të fundit.

5.Ndalo emocionet për atë ngjarje

Ndonjëherë shqetësohemi shumë për diçka që nuk duhet.

Emocionet tona janë ato që nuk na lënë të harrojmë kujtimet e këqija, kështu që çelësi është të ndalojmë të jemi emocionalë për situatën.

Analizoni kujtesën tuaj dhe përpiquni të mendoni për këtë nga një këndvështrim tjetër.

Ndoshta asgjë e keqe nuk ka ndodhur vërtet ose ndoshta kjo gjë ka ndodhur që të sjellë diçka të mirë.

Nëse nuk mund ta bindni veten dhe keni nevojë për mendimin e dikujt tjetër, atëherë tregoni dikujt për kujtimin tuaj.

Ndoshta reagimi i personit do t'ju sigurojë që ju po mërziteni për arsye të kota dhe emocionaliteti juaj do të zhduket, duke e lënë kujtesën të zbehet gjithashtu.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)