6 gatimet që mund t’i konsumoni natën pa fituar peshë (FOTO)

6 gatimet që mund t’i konsumoni natën pa fituar peshë (FOTO)

Peshk

Shkencëtarët dhe mjekët kanë sugjeruar që është e dobishme dhe madje thelbësore të hahet një vakt shumë i lehtë në mbrëmje. Por për të shmangur dhimbjen e rëndesën e stomakut, gjumin e dobët dhe shtimin e peshës, është e rëndësishme të zgjidhni me mençuri produkte për darkën tuaj.

Për ata që janë në dietë, s'duan të fitojnë peshë dhe duan të shijojnë disa ushqime në darkë, 6 gatimet e mëposhtme janë idealet.

Vezë

Vezët janë një burim i proteinave të plota që përmbajnë aminoacide thelbësore dhe ato ju bëjnë të ndiheni të ngopur shumë shpejt. Zgjedhja më e mirë është vezët e ziera. Omëleta dhe vezët e fërguara janë gjithashtu një mundësi e mirë për darkë, por vetëm nëse i gatuani me një sasi minimale vaji.

Djathë dhe rrush

Një pjesë e vogël e djathit është vetëm rreth 100 kalori, por do t'ju sjellë shumë kënaqësi dhe përfitime në formën e triptofanit, proteinave dhe kazeinës. Në veçanti, kazeina mund t'ju ndihmojë të ndiheni më të kënaqur dhe është e mirë për shëndetin e muskujve nëse merrni para se të flini. Disa rrush, që rastësisht janë të pasura me melatonin, gjithashtu do të përfitojnë nga gjumi juaj.

Gjeldeti

Për njerëzit që preferojnë një vakt më të rëndë, mund të themi gjeldeti që është një rezervë e vërtetë e triptofanit dhe proteinave të shëndetshme. Është më mirë ta zgjidhni këtë produkt në vend të mishit të pulës sepse është më e lehtë për trupin tonë që ta tretë atë.

Pulë me shkopinj perimesh

Baza e kësaj pjate është pula. Ajo është e pasur me vitaminë B6 dhe nga ana tjetër, janë të rëndësishme për sintezën e serotoninës. Nëse vendosni të keni një uri të natës vonë, shtesa më e mirë për këtë pjatë të pasur është kastraveci, kungulli i njomë, ose karotat.

Misër aromatik

Për një vakt të natës vonë, është më mirë të zgjidhni misër të zier në vend të misrit të konservuar. Ky produkt mund të ndihmojë në largimin e kolesterolit të tepërt nga trupi. Dhe mos harroni se nuk duhet të shtoni shumë gjalpë ose kripë në këtë meze të lehtë.

Peshk

Për darkat e natës vonë, është më mirë të zgjidhni peshkun. Për shembull, ju mund të zgjidhni peshkun e pasur me lëndë ushqyese, acidet yndyrore omega-3 të përfshira në të që janë të  famshme për aftësinë për të prishur yndyrnat. Proteina në peshk është gjithashtu e mirë për metabolizmin.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ ​Zjarr në një banesë në Lazarat

VIDEO/ ​Zjarr në një banesë në Lazarat