Spinaqi, si ta konsumoni që të mos 'humbin' vitaminat e tij

Spinaqi, si ta konsumoni që të mos 'humbin' vitaminat e tij

Foto ilustruese

Kur flasim për spinaqin, me siguri ushqimet e para që na vjen ndërmend janë byreku me spinaq, apo dhe receta të tjera të larmishme në të cilat ai mund të përdoret, por vetëm i gatuar.

Por sa lëndë ushqyese përfitojmë kur e konsumojmë të papërpunuara?

Spinaqi i papërpunuar është i pasur me hekur, vitamina K, C, A dhe antioksidantë. Këta përbërës të vlefshëm forcojnë trupin dhe e bëjnë atë më rezistent ndaj sëmundjeve të ndryshme, ndërsa mbrojnë shëndetin e trurit.

Përveç kësaj, duke ngrënë më shumë spinaq, ne mund të rregullojmë në mënyrë efektive presionin e gjakut dhe të mbrojmë shëndetin e syve, për shkak të antioksidantëve të spinaqit, veçanërisht luteinës.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

Biden: Jam i gatshëm të flas me Putin vetëm nëse do i jepte fund luftës

Biden: Jam i gatshëm të flas me Putin vetëm nëse do i jepte fund luftës