6 gola në Katalonjë, Barcelona fiton derbin dhe zyrtarizon titullin kampion në La Liga (GOLAT)

6 gola në Katalonjë, Barcelona fiton derbin dhe zyrtarizon titullin kampion në La Liga (GOLAT)

Festa e Barcelonës

Barcelona fitoi 2-4 me Espanyolin në transfertë, duke siguruar edhe matematikisht titullin kampion në La Liga për herë të 27-të në histori. Për javën e 34 në kampionat, Barcelona nuk e diskutoi fitoren duke bërë që në qytet të shpërthejë festa e titullit. Dueli në "RCDE Stadium" u hap nga Lewandowski në minutën e 11-të, për t'u dyfishuar nga Balde në të 20 minutë. Sërish Lewandowski në të 40 minutë arkivoi tri pikët, para se Kounde në të 53 minutë të shënonte për 0-4. Puado në minutën e 73 shkurtoi diferencën për Espanyolin, para se në të 90+2 minutë Joselu të shënonte për 2-4. Kësisoj, Barça merr titullin e 27 kampion në histori, teksa lë pas Real Madridin. Espanyol me 31 pikë mban pozitën e parafundit, duke luftuar për mbijetesën në katër javët e fundit të sezonit.


Lajmi kryesor:

GOLAT/ Barcelona shpallet kampion në Spanjë për herë të 27-të! Valencia tri pikë shprese, Elche i vendit të fundit shtang Atletico Madridin


S.DH/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Pylli i Pishporos në Fier prej 4 ditësh në flakë

Pylli i Pishporos në Fier prej 4 ditësh në flakë