GOLAT/ Barcelona shpallet kampion në Spanjë për herë të 27-të! Valencia tri pikë shprese, Elche i vendit të fundit shtang Atletico Madridin

GOLAT/ Barcelona shpallet kampion në Spanjë për herë të 27-të! Valencia tri pikë shprese, Elche i vendit të fundit shtang Atletico Madridin

Xavi fiton La Liga-n si lojtar dhe trajner

La Liga e futbollit në Spanjë është në javën e 34, me Barcelonën që pas fitores 2-4 me Espanyolin siguron titullin e 27-të kampion. Celta Vigo humbi në shtëpi 1-2 me Valencian, teksa Elche mundi 1-0 Atletico Madridin, duke befasuar skuadrën e Simeones.

Barcelona fitoi 2-4 me Espanyolin në transfertë, duke siguruar edhe matematikisht titullin kampion në La Liga për herë të 27-të në histori. Për javën e 34 në kampionat, Barcelona nuk e diskutoi fitoren duke bërë që në qytet të shpërthejë festa e titullit. Dueli në "RCDE Stadium" u hap nga Lewandowski në minutën e 11-të, për t'u dyfishuar nga Balde në të 20 minutë. Sërish Lewandowski në të 40 minutë arkivoi tri pikët, para se Kounde në të 53 minutë të shënonte për 0-4. Puado në minutën e 73 shkurtoi diferencën për Espanyolin, para se në të 90+2 minutë Joselu të shënonte për 2-4. Kësisoj, Barça merr titullin e 27 kampion në histori, teksa lë pas Real Madridin. Espanyol me 31 pikë mban pozitën e parafundit, duke luftuar për mbijetesën në katër javët e fundit të sezonit.

Në stadiumin "Balaidos", Celta Vigo vendase humbi 1-2 me Valencian në një ndeshje me gola dhe karton të kuq. Ishte Kluivert që zhbllokoi sfidën për miqtë në të 8 minutë, teksa goli i ekuilibrit momental u shënua nga Seferovic në të 60 minutë. Kur u duk se skuadrat do ndanin pikët, Mari në të 88 minutë shënoi për 1-2, duke i dhënë fitoren aq shumë të pritur miqve. Në fund edhe karton i kuq për Gabriel Paulistan e Valencias. Me 37 pikë, Valencia ngjitet në vendin e 14-të, duke u larguar nga zona e ftohtë. Me 39 pikë Vigo mban pozitën e 13-të.

Elche fitoi 1-0 me Atletico Madridin për javën e 34 në La Liga. Goli i Fidel në minutën e 41 të ndeshjes vendosi ndeshjen në stadiumin "Manuel Martinez Valero". Megjithë ndërrimin e shumë lojtarëve, djemtë e Simeones mbajnë vendin e tretë në klasifikim me 69 pikë. Me 19 pikë Elche vijon të qëndrojë në vendin e fundit.

La Liga - java 34:

Celta Vigo 1-2 Valencia

Elche 1-0 Atletico Madrid

Valladolid 0-3 Sevilla

Espanyol 2-4 Barcelona

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:53
6 gola në Katalonjë, Barcelona fiton derbin dhe zyrtarizon titullin kampion në La Liga (GOLAT)

Barcelona fitoi 2-4 me Espanyolin në transfertë, duke siguruar edhe matematikisht titullin kampion në La Liga për herë të 27-të në histori. Për javën e 34 në kampionat, Barcelona nuk e diskutoi fitoren duke bërë që në qytet të shpërthejë festa e titullit. Dueli në "RCDE Stadium" u hap nga Lewandowski në minutën e 11-të, për t'u dyfishuar nga Balde në të 20 minutë. Sërish Lewandowski në të 40 minutë arkivoi tri pikët, para se Kounde në të 53 minutë të shënonte për 0-4. Puado në minutën e 73 shkurtoi diferencën për Espanyolin, para se në të 90+2 minutë Joselu të shënonte për 2-4. Kësisoj, Barça merr titullin e 27 kampion në histori, teksa lë pas Real Madridin. Espanyol me 31 pikë mban pozitën e parafundit, duke luftuar për mbijetesën në katër javët e fundit të sezonit.

Ora 19:01
Hap fals në transfertë, Atletico Madrid befasohet nga Elche (VIDEO)

Elche fitoi 1-0 me Atletico Madridin për javën e 34 në La Liga. Goli i Fidel në minutën e 41 të ndeshjes vendosi ndeshjen në stadiumin "Manuel Martinez Valero". Megjithë ndërrimin e shumë lojtarëve, djemtë e Simeones mbajnë vendin e tretë në klasifikim me 69 pikë. Me 19 pikë Elche vijon të qëndrojë në vendin e fundit.

Ora 18:59
VIDEO/ 3 gola dhe karton i kuq, Valencia fiton 'in-extremis'

Në stadiumin "Balaidos", Celta Vigo vendase humbi 1-2 me Valencian në një ndeshje me gola dhe karton të kuq. Ishte Kluivert që zhbllokoi sfidën për miqtë në të 8 minutë, teksa goli i ekuilibrit momental u shënua nga Seferovic në të 60 minutë. Kur u duk se skuadrat do ndanin pikët, Mari në të 88 minutë shënoi për 1-2, duke i dhënë fitoren aq shumë të pritur miqve. Në fund edhe karton i kuq për Gabriel Paulistan e Valencias. Me 37 pikë, Valencia ngjitet në vendin e 14-të, duke u larguar nga zona e ftohtë. Me 39 pikë Vigo mban pozitën e 13-të.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

E pushtuar nga flakët, kush është pronari i 'Deutsch Color', biznesmeni shqiptar që investoi në Tunizi

E pushtuar nga flakët, kush është pronari i 'Deutsch Color', biznesmeni shqiptar që investoi në Tunizi