7 këshilla dhe truke për të gjithë ju vajza që nuk mund të rrisni thonjtë tuaj

7 këshilla dhe truke për të gjithë ju vajza që nuk mund të rrisni thonjtë tuaj

Foto ilustruese

Nëse e keni zakon të keq për t'i ngrënë, apo keni vuajtur aq shumë me xhelat saqë janë bërë të brishtë dhe vazhdimisht thyhen, thonjtë e shkurtër mund të shkaktojnë dhimbje, ndërkohë që nuk lejojnë shumë eksperimente në manikyr. Megjithatë, përpara se të caktoni një takim te parukierja, provoni të zbatoni këshillat e mëposhtme nga dermatologia Elizabeth Tanzi.

Shmangni dezinfektuesin e duarve dhe sapunët e rëndë
“Mënyra më e mirë për t’u kujdesur për duart dhe thonjtë është të mos u shkaktoni tharje”, thotë dermatologia. Ndaj zgjidhni një sapun të butë kremi, i cili në mënyrë ideale përmban përbërës hidratues, i cili do të largojë mikrobet dhe do të pastrojë duart tuaja pa i dehidratuar ato.

Investoni në një krem ​​duarsh shumë hidratues
Sa herë që lani duart, mos harroni t'i hidratoni me një krem ​​duarsh për të shmangur tharjen dhe lëkurën. 

Hidratoni kutikulat
“Nëse doni të rritni thonjtë tuaj, është po aq e rëndësishme të kujdeseni për zonën përreth tyre”, thotë dermatologia. Zgjidhni një krem ​​ose vaj të krijuar posaçërisht për lëkurën e thatë.

Përdorni një shtresë bazë forcuese
Për të forcuar thonjtë tuaj dhe për t'i ndihmuar ata të rriten, duhet t'u jepni atyre lëndët ushqyese të nevojshme. Nëse nuk e bëni këtë nëpërmjet dietës suaj, atëherë duhet ta bëni duke përdorur produktet e duhura të bukurisë.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë