7 kisha mbi 100-vjeçare në Lezhë drejt degradimit, bashkia apel ministrisë: Ndërhyni

Qarku i Lezhës është një zonë e pasur me objekte kulti, që mbartin vlera të çmuara historike e arkeologjike, por fatkeqësisht vëmendja e Ministrisë Kulturës për ti mirëmbajtur këto objekte ka munguar ndër vite.  

Shqetësimi ngrihet nga Specialisti i Trashëgimisë Kulturore në Bashkinë e Lezhës Paulin Zefi, i cili shprehet se vetëm në rrethin e Lezhës janë 7 kisha mbi 100- vjeçare të shpallura monument kulture të kategorisë së pare, të cilat rrezikojnë të humbasin identitetin e tyre.

Zefi, thotë se të gjitha këto objekte kanë nevojë urgjente për ndërhyrje, ndaj dhe apeli shkon për Ministrinë e Kulturës. Nëse institucionet përgjegjëse do vijojnë të heshtin këto objekti kulti rrezikojnë të humbasin vlerat e tyre.  Ndërkohë e njëjta panoramë si në rrethin e Lezhës është edhe në Mirditë, Kurbin, Shkodër, Malësi të Madhe dhe Tropojë.  

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kosovë, rreth 35 përqind e popullatës së rritur janë vaksinuar me dy doza