​CIA raport për Shqipërinë:
Pikë aktive e trafikut të drogës

​CIA raport për Shqipërinë:<br />Pikë aktive e trafikut të drogës
"Shqipëria është një pikë aktive e trafikimit të drogës nga Azia Jugperëndimore drejt Ballkanit dhe Europës", kështu shkruan CIA amerikane në një raport  të vitit 2016, për vendin tonë, publikuar në faqen zyrtare të saj “The world facktbook”.

Sipas CIA-as, në një masë më të vogël, nga Shqipëria kalon ilegalisht edhe kokainë që vjen nga Amerika e Jugut me destinacion Europën Perëndimore.

Agjencisë Qendrore të Inteligjencës amerikane raportonë se ka një rritje të prodhimit të kanabisit në vend si dhe një zgjerim të organizatave shqiptare të trafikimit në

CIA e klasifikon Shqipërinë edhe si një vend ku kryhet lehtësisht pastrimi i parave i lidhur me trafikimin rajonal të narkotikëve, armëve, kontrabandës dhe kalimit të paligjshëm të shtetasve të huaj.

cia
(Raporti i publikuar ng afaqja zyrtare e CIA-s)
 
Raporti i CIA-s, Vasili: U demaskuan fjalët e Ramës

Pas raportit të CIAS, në të cilin raportohej se vendi ynë ishte një pikë strategjike e kalimit të drogës nga Azia Jugperëndimore drejt Ballkanit dhe Europës, ka reaguar edh kryetari i grupit parlamentarë të LSI-së, Petrit Vasili.

Nëpërmjet një statusi në facebbok, Vasili shkruan se CIA “demaskoi” fjalët e Keryeministrit Rama, i cili tha sot, në mbledhjen e radhës së Task Forcës, se operacionet për zhdukjen e kanabisit kanë qenë të suksesshme.

Sipas Vasilit, “Kryeministri gënjen sepse është bërë njësh me drogën dhe krimin e organizuar”.

Postimi i plotë i Petrit Vasilit në facebook:
Kryeministri ose kryefarsa gënjeu sot për drogën, por CIA e demaskoi.
Sot, kryeministri gënjeu e tha që ka arritur rezultate spektakolare lidhur me drogën, por të dhënat e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës amerikane (CIA) raportojnë se ka një rritje të prodhimit të kanabisit në vend si dhe një zgjerim të organizatave shqiptare të trafikimit në Europë.
Kryeministri gënjen, sepse është bërë njësh me drogën, me trafikantët dhe krimin e organizuar.


vasili fb
(Postimi i Petrit Vasilit në facebook)

Rdaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 24/ “Është rrugë e gjatë”, Mancini nuk e bën dramë! Southgate: Luftuam, fituam...  

EURO 24/ “Është rrugë e gjatë”, Mancini nuk e bën dramë! Southgate: Luftuam, fituam...