A do ta blinit këtë çantë mikroskopike? Dikush sapo e bëri për 63,750 dollarë

A do ta blinit këtë çantë mikroskopike? Dikush sapo e bëri për 63,750 dollarë

Ja si duket çanta mikroskopike

Produkti i fundit i Mschf, është një çantë dore që e çon trendin e mini-çantës në një nivel tjetër dhe deri më tani ka ngjallur shumë diskutime. Është aq e vogël sa është pak më e madhe se një thërrime dhe u shit në ankand për  63,750 dollarë.

E quajtur çanta e dorës Microscopic, e bërë nga rrëshirë fotopolimere, me përmasa 657 me 222 me 700 mikrometra me madhësi të krahasueshme me një grimcë pluhuri, është modeluar sipas monogramit të çantës OnTheGo të Louis Vuitton megjithatë, Mschf thuhet se nuk ka marrë leje nga shtëpia franceze, kështu që nuk është një bashkëpunim zyrtar.

Së fundmi, çanta u shit në ankand për 63,750 dollarë si pjesë e shitjes së Just Phriends, një ankand që u zhvillua nga 19 qershori deri më 27 qershor.

Tingëllon si një investim pa kuptim? Ndoshta të ndihmon të dish se çanta është më shumë një vepër arti sesa një aksesor që mund të vishet.

Marka e publikoi artikullin si një deklaratë për çantat luksoze dhe ekstremet që njerëzit do të shkojnë për t’i veshur ato qofshin këto versione të mëdha apo mini të tyre.

“Ndërsa një objekt dikur funksional, si një çantë, bëhet gjithnjë e më e vogël, statusi i tij i objektit bëhet vazhdimisht më i abstraktuar derisa të jetë thjesht një tregues i markës. Çantat e mëparshme të vogla prej lëkure kanë kërkuar ende një dorë për t’i mbajtur ato dhe ato bëhen jofunksionale, bezdi për mbajtësin e tyre”, ka deklaruar marka që krijoi çantën.

Në fillim të këtij muaji, çanta u shfaq gjithashtu në një kuti xhel të mbyllur dhe e montuar paraprakisht nën një mikroskop, për t’u parë nga publiku në galerinë 8 Avenue Matignon në Paris nga 20 qershor deri më 24 qershor.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com