A e aspiron vendin e Bashës? Nishani: Ja për cfarë ka nevojë PD-ja

A e aspiron vendin e Bashës? Nishani: Ja për cfarë ka nevojë PD-ja

1570222579_bnishani2.jpg
Lulzim Basha ka bërë thirrje për hapjen e PD-së, por si duhet të bëhet dhe kush janë elementët që duhet të afrohen sipas Bujar Nishanit? "Nuk jam pjesë e lidershipit të PD-së, për hapjen u takon vendimmarrësve. Unë kam aspiratat e mia.

Unë mendoj që PD-ja dhe jo vetëm, duke thithur brenda saj mendimin, prezencën, fizionominë e atij grupi që ka edhe kapacitete intelektuale. PD-ja ka nevojë për këtë grupim, edhe për ata që kanë shërbyer, eksperiencën e tyre. Ka nevojë edhe për gjeneratën e re" tha ai.

Por a e aspiron Bujar Nishani postin e kryetarit të PD-së? "Nuk kam asnjë arsye ta aspiroj. Për faktin se PD-ja e ka të zgjedhur kryetarin, është në fazën finale të aksionit të saj për të realizuar rrotacionin e pushtetit. Kam aksionet e mia në politikë jo vetëm brenda PD-së por në politikën institucionale. Politika është profesion dhe unë nuk kam profesion tjetër". Por a do ta shohim ish-Presidentin në Kuvend? "Ajo varet nga disa rrethana dhe arsye se disa pritet që të ndodhin".

Në fund ai ka folur edhe për marrëdhënien me Sali Berishën. "Marrëdhëniet njerëzore janë nga më të mirat e mundshme. Është një nga figurat kryesore të politikës. Do ta gjykojë historia e Shqipërisë, por në gjykimin tim është personalitet, që i ka dhënë një vend të rëndësishëm vetes së tij" përfundoi ai.


Lajmi kryesor:

'Pa Protokoll' në Report Tv/ Nishani: 'Venecia' foli politikisht për Metën! Kritikët e Bashës? E kanë derën e hapur


  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Zelensky mban fjalim virtual në parlamentin austriak, deputetët e ekstremit të djathtë braktisin sallën në formë proteste

Zelensky mban fjalim virtual në parlamentin austriak, deputetët e ekstremit të djathtë braktisin sallën në formë proteste